
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je danes predstavila dopolnjeno črno listo nesorazmernih podražitev izdelkov in storitev. ZPS je od začetka novoletnih praznikov prejela več sto obvestil potrošnikov o zaznanih podražitvah izdelkov in storitev. Tako kot prvo dopolnitev so tudi tokratno pripravili s pomočjo potrošnikov, ki jim prek brezplačnega Potrošnikovega evrotelefona, spletne strani in elektronske pošte posredujejo informacije o opaženih podražitvah, v posameznih primerih pa pripnejo tudi stari in novi račun ali cenik.
Potrošniki ZPS obveščajo o zaznanih podražitvah v picerijah, hotelih in termah, avtopralnicah, avtošolah, trgovinah, pekarnah, podražile naj bi se tudi malice in kosila, kava in čaj, hitra hrana, športne storitve, časopisi, mobilna telefonija, kino vstopnice, parkiranje.
V ZPS menijo, da preko 750 prejetih prijav s strani potrošnikov v dobrih 10 dneh dokazuje, da so uspeli mobilizirati potrošnike k preverjanju cen in pazljivejšemu ravnanju z drobižem. S spremljanjem cen nameravajo v ZPS nadaljevati tudi v prihodnje, saj je praksa v drugih državah EU pokazala, da se drugi val podražitev običajno pojavi mesec dni po uvedbi evra.
Kateri izdelki in storitve so dražji?

Najvišja podražitev, kar 140-odstotna, je v ljubljanski diskoteki Global, kjer je potrebno za garderobo po novem plačati en evro. Za 60 odstotkov sta se podražili izposoja drsalk na zunanjem drsališču v Tivoliju ter letna članarina v mariborskem društvu Bodifit - prva stane 2 evra, druga pa 10,02 evra. Za polovico je dražji plačilni nalog po spletu banke Volksbank, sedaj stane 30 centov. Za skoraj 20 odstotkov se je podražilo dvourno parkiranje v garažni hiši Glazija v Celju, po novem je treba odšteti evro in pol. Na črni listi so se znašle tudi cene kosil, kav in drugih pijač, ki so dražje v povprečju od 10 do 30 odstotkov.
Presenečenje tokratne črne liste je, da so se na njej znašli tudi ponudniki termalnih storitev, kot so Terme Lendava, Terme Olimia, Snovik in Atlantis. Med njimi je ZPS izpostavila Terme Olimia, kjer se je podražila otroška karta za triurno vikend kopanje; in sicer za 28,36 odstotka na 7,5 evra, karta za celodnevno vikend kopanje za odrasle pa za slabih 20 odstotkov na 12 evrov. V Termah Olimia so podražitve storitev pojasnili z zvišanjem ravni njihove kakovosti, s čimer pa se na zvezi ne morejo strinjati.
Prijava na inšpektorat zaradi računov cestnin
Potrošniki pa ne opozarjajo samo o podražitvah, ampak tudi o nepravilnostih, ki jih zaznavajo pri vsakodnevni uporabi evra in njegovi uporabi. Zveza potrošnikov Slovenije je tako na podlagi pritožb potrošnikov na Tržni inšpektorat podala prijavo zaradi označevanja cen na računih pri plačilu cestnine. Potrošniki, ki so v obdobju dvojnega obtoka plačevali s tolarji, so namreč dobili račun, na katerem se znesek v tolarjih pri preračunu po tečaji zamenjave ne sklada z zneskom v evrih.
Večje število obvestil potrošnikov so prejeli tudi glede podražitev časnikov, in sicer tistih, ki so cene zaokrožili za en cent oziroma dva tolarja. Odstotek podražitve je v teh primerih tako nizek, da se ni uvrstil na črno listo, vendar pa kaže na občutljivost potrošnikov na še tako majhne cenovne spremembe pri izdelkih ali storitvah.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.