Na političnem parketu je vse bolj aktualna še ena fronta, ki deli ministre. Katere državne deleže v podjetjih bomo prodajali, katere ohranili? Finančni minister Franc Križanič državne srebrnine, kot pravi, ne bi prodajal, razvojni minister Mitja Gaspari pa naj bi se nekaterim državnim podjetjem, tudi recimo Petrolu in Telekomu, zlahka odrekel.
Kolikšne deleže, ki jih imata v podjetjih državna sklada Kapitalska družba (Kad) in Odškodninska družba (Sod), kdo in kako bo upravljal državno premoženje? To vladni koaliciji še vedno ni jasno, čeprav so le še trije tedne do za Slovenijo odločilnega sestanka za vstop med gospodarsko elito.

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) namreč kot pogoj za vstop v klub zahteva bolj pregledno in boljše upravljanje državnih družb, kot ga imamo v Sloveniji. Spor je tradicionalen, na eni strani Križanič s svojimi interesi, na drugi predvsem Gaspari s svojimi. Ob tem pa še nesoglasja v vrstah Socialnih demokratov (SD) in ostali, ki se počutjijo prikrajšani.
Križanič bi premoženje prenesel na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), z njim bi upravljala posebna agencija in prodajal bi čim manj. Nekako poskuša obuditi razprave o državni srebrnini, nacionalnem interesu. To idejo naj bi že zrušili in tudi Križanič naj bi že malo popustil.
Gaspari pa tudi gospodarski minister Matej Lahovnik sta prodaji bolj naklonjena. Kad in Sod naj bi se iz podjetij umaknila oziroma bi kot vlagatelja obdržala največ do petodstotni delež. Nič naj ne bi imela proti, če bi država prodala Petrol, Telekom, železnice.
Še najbolj se strinjajo pri strateških naložbah države, kot so Nova Ljubljanjska banka, Luka Koper in Zavarovalnica Triglav. Tu naj bi država ohranila kontrolni delež. V sredo se bodo o prodajah in modelu krizni ministri pogajali pri Pahorju, do takrat pa tega vprašanja ne želijo komentirati.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.