Ministrstvo za gospodarstvo je interesentom za vstop v podjetje Prevent Global dalo čas do danes, da vložijo svoje ponudbe, ki bi v zadnjem trenutku morda še lahko preprečile potopitev ključne koroške gospodarske ladje. Drugače se tej regiji obeta prava socialna bomba. Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je tako nadaljevala pogovore z interesenti, ki so pripravljeni oživiti oziroma nadaljevati proizvodnjo izdelkov družbe Prevent. "Želela je dobiti jasne odgovore o številu ohranjenih delovnih mest, o načrtovanem časovnem poteku zaposlovanja in o trdnosti zagotovil interesentov, da imajo zagotovljen posel in sredstva za investicije. Pogovori bodo predvidoma zaključeni do konca tedna," so sporočili z njenega ministrstva.
Zaradi stečaja krovne družbe Prevent Global in njene hčerinske družbe, kjer so delavke šivale avtomobilske sedežne prevleke za Volkswagen in Mercedes, je neposredno ogroženih 1260 zaposlitev.
Poleg tega pa stečaj omenjenih družb posredno ogroža še 1490 delovnih mest v drugih hčerinskih podjetjih v Sloveniji in tujini. Na drugo največjo koroško hčerinsko podjetje, podjetje Lesna Tovarna ivernih plošč Otiški Vrh z 210 zaposlenimi, bo stečaj še najmanj vplival.
V Mirni bi lahko začeli z novo proizvodnjo
Približno 250 zaposlenih v mirnskem Preventu so danes sindikalni in občinski predstavniki seznanili o predlogu stečaja in možni pomoči. Za mirnski obrat stečaj ni najslabša rešitev, saj bi tam lahko začeli z novo proizvodnjo, je ob tem povedala njegova direktorica Martina Brec.
Po njenih besedah jim je v mirnskem centru, kjer so doslej šivali notranjo opremo za različne avtomobilske znamke in modele ter ves čas poslovali z dobičkom, imajo pa tudi potrebno znanje, uspelo ohraniti vse stroje. Ker se trenutno za nadaljevanje tamkajšnje proizvodnje zanimata dve podjetji, so možnosti za njeno nadaljevanje precejšnje, je pojasnila.
Martina Brec glede na njihov ugled in doslej opravljene pogovore pričakuje, da bodo na Mirni z delom nadaljevali in celo povečali število zaposlenih. Več o tem naj bi bilo znanega do jeseni in glede tega je absolutno optimistična. Po njenem mnenju bi se s stečajem sedanja agonija končala, z novimi lastniki pa bi lahko začeli čisto na novo.
'Imamo dober kader'
Po besedah Radićeve je Murin scenarij najbolj realen tudi za Prevent, saj lahko država največ instrumentov pomoči zagotovi po stečaju podjetja. Predsednik uprave Preventa Globala Renato Krajnc pa ocenjuje, da obstajajo realne možnosti, da se proizvodnja nadaljuje tudi po uvedbi stečaja, saj ima podjetje dober kader in cenjeno znanje.
Vsi že v polni pripravljenosti, ljudem je treba pomagati
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter vse pristojne institucije pa so že v polni pripravljenosti. Po najbolj črnem scenariju bo brez zaposlitve ostalo 1260 ljudi, tako da so predstavniki centra za socialno delo že bili pri delavcih in skupaj z njimi izpolnjevali prošnje za izredno denarno pomoč. Včeraj so takih vlog imeli 100. Tako bodo pomagali premostiti obdobje do uveljavitve denarnega nadomestila za primer brezposelnosti tistim, ki so se znašli v trenutni materialni ogroženosti. Prva izplačila načrtujejo 20. avgusta, druga pa že 3. septembra.
Vsi pa poudarjajo, da mora do sklepa sodišča o stečaju podjetja priti čim prej. Zakaj? Šele nato lahko ljudje začnejo uveljavljati nekatere druge pravice iz naslova brezposelnosti. Tako bo zavod za zaposlovanje od trenutka, ko bo sodišče izdalo sklep o stečaju, lahko pomagal po svojih močeh. Najprej bo sklical sestanek z vsemi vpletenimi, tudi stečajnim upraviteljem. Delavci se bodo v prvih šestih dneh brezposelnosti (15 dni od prejema sklepa o prenehanju delovnega razmerja) zglasili na pristojnem uradu zavoda za zaposlovanje, kjer se bodo prijavili v evidenco brezposelnih oseb. Torej, prijava je možna takoj po izteku odpovednega roka. V najkrajšem možnem času po prijavi, bo izdana odločba o denarnem nadomestilu za brezposelnost. Predstavniki zavoda so poudarili, da bodo po potrebi delali tudi prek delovnega časa in tudi ob sobotah. Napovedujejo namreč, da bodo vse odločbe izdane najpozneje v roku 15 dni po nastanku brezposelnosti. Tu pa je tudi še en pomemben faktor: dobro sodelovanje s podjetjem in stečajnim upraviteljem, saj naj bi prav ta pomagal tako, da zavodu posreduje vse relevantne podatke že med stečajem.
Zavod za zaposlovanje bo denarna nadomestila za brezposelnost izplačal v 20 dneh po nastanku brezposelnosti. Poudarili so tudi, da bodo prejemniki denarnega nadomestila prejeli sorazmerni delež nadomestila za čas, ko so bili v avgustu brez zaposlitve in so se prijavili na zavod za zaposlovanje.
Delavce, ki bodo ostali na cesti, pa bodo vključili v usposabljanja in izobraževanja, prav tako bo poskrbljeno za psihosocialno pomoč, ki jo bo izvajal center za socialno delo. V slovenjgraškem centru so dejali, da bodo prilagodili delovni čas, prav tako njihovi zaposleni že odpovedujejo in prestavljajo dopuste, saj potrebujejo polno ekipo, ki bo poskrbela za ljudi v stiski.
Na koncu pa pridemo še do jamstvenega in preživninskega sklada. Ta bo poskrbel za neizplačane plače, nadomestila plač in odpravnine. Tisti, ki so upravičeni do izplačil, lahko prejemajo denarna sredstva v višini največ 4,5 minimalne plače. Delavci pa morajo svoje terjatve prijaviti v stečajnem postopku in podati vlogo na sklad.
Vloga za stečaj vložena
Uprava Preventa Globala je na slovenjgraško sodišče po pošti poslala predlog za stečaj družb Prevent Global in Prevent avtomobilski deli. Do sprejetja sklepa o uvedbi stečaja na sodišču sicer še obstaja možnost, da uprava predlog umakne, če dobi ustrezen predlog potencialnega partnerja.
Potencialni partner bi moral biti pripravljen takoj vložiti v družbo določen znesek denarja, ki je potreben, da se plačajo plače in vsi tekoči stroški. Hkrati bi moral ponuditi tudi zelo jasno in argumentirano možnost o tem, da lahko družba pridobi tako kratkoročne kot tudi dolgoročne posle.
Dolg Preventa Globala do bank znaša 52 milijonov evrov, sama družba pa ima v glavnem do drugih družb v okviru skupine odprto terjatev v skupni višini okoli 42 milijonov evrov. Prevent Global je lani posloval s približno 42 milijoni evrov prihodkov in leto sklenil z izgubo v višini sedem milijonov evrov.
Morajo dopolniti predlog za začetek stečajnega postopka
Stečajna sodnica je po pregledu prispele dokumentacije v predlogu za stečaj v obeh primerih podala sklep o dopolnitvi predloga za začetek postopka. V roku 15 dni morata namreč družbi plačati začetni predujem, je pojasnil sekretar Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu Zvone Ulcej. Kot je še pojasnil, bo sklep stečajne sodnice danes s pošto poslan predlagatelju postopka.
Začetni predujem je taksa, ki jo mora plačati podjetje, in znaša 3434 evrov. V primeru Preventa ta taksa še ni bila plačana, zato stečajnega postopka ni mogoče začeti.
Aktivirale so se dobrodelne organizacije
Nadškofijska karitas Maribor od ponedeljka delavcem Preventa deli pomoč v obliki prehrambenih paketov. Razdelili bodo 400 prehrambenih paketov, pri tem pa so vse, ki lahko pomagajo delavcem v stiski, pozvali, da svoj dar nakažejo na TRR Nadškofijske karitas Maribor: 24100-8888888889 namen: pomoč delavcem ob stečaju.
Prostovoljne prispevke lahko posamezniki in pravne osebe nakažejo tudi na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije: TRR 03100-1111112208 sklic 937043, pripis "Prevent“.
Društvo Mali princ pa sredstva za delavce Preventa zbira na tekočem računu SI56 05100-8013063564 s pripisom POMOČ PREVENT.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.