Med proizvajalci je najbolj cenovno agresiven Dell, doslej največji proizvajalec računalniške opreme. S prevzemom Compaqa bo HP postal največji proizvajalec s skoraj 19 odstotnim svetovnim tržnim deležom, kar naj bi omogočilo obema podjetjema, katerima prodaja stagnira že nekaj let, številne sinergijske učinke, v katere pa mnogi investitorji dvomijo, saj je cena delnice HP v tem tednu padla za 18 odstotkov, cena delnica Compaqa pa se je zmanjšala za 6 odstotkov.
V novem skupnem podjetju nameravajo odpustiti 15.000 ljudi in prihraniti 2,5 milijarde dolarjev na leto. Poleg tega bodo opustili blagovno znamko Compaq, kar bo verjetno zmanjšalo prodajo skupnega podjetja, čeprav se izdelki obeh podjetij v veliki meri dopolnjujejo. Pri nekaterih kupcih bo ta združitev povzročila dvome, katere izdelke bo združeno podjetje ohranilo, kar lahko izkoristijo konkurenti. Glede na gibanje cen delnic investitorji ocenjujejo, da bosta največja zmagovalca te združitve konkurenta Dell in IBM, saj se bo podjetje HP ukvarjalo s težavami pri integraciji obeh podjetij. Združitvene postopke bo tudi oteževala nadaljna cenovna vojna, ki jo vodi Dell, in stagnacija prodaje računalniških izdelkov.
Zato so presenetljive optimistične ocene predstavnikov Compaqa Slovenija o hitrih pozitivnih učinkih združitve na slovenskem trgu računalniških izdelkov, saj se bodo tudi v Sloveniji pokazale številne negativne posledice združevanja HP-a in Compaqa.