Če pogledamo bilanco lanskega leta, smo lani v naš elektroenergetski sistem prevzeli dobrih 23 gigavatnih ur, od tega je bilo v Sloveniji proizvedenih 61 odstotkov energije, ostalih 39 je bilo uvoženih iz tujine.
Po podatkih Agencije za energijo so lani termoelektrarne, predvsem TEŠ, v sistem prispevale okoli 19 odstotkov proizvedenih gigavatnih ur energije. Gospodarska zbornica opozarja, da je z zmanjševanjem obratovanja TEŠ-a država še bolj odvisna od uvoza elektrike in ranljiva v primeru krize, smo pa sicer vse bližje načrtovanemu popolnemu izklopu TEŠ-a, to naj bi se zgodilo leta 2033.
Uvoz bi samo še zvišal cene elektrike pri nas
Sodeč po podatkih Energetske zbornice je cena za gospodinjske odjemalce lani dosegla 103 evre na megavatno uro. Višina cene Slovenijo uvršča na 19. mesto med 27 državami članicami Evropske unije. Glede na povprečno ceno v Uniji je bila denimo pri nas cena elektrike nižja za dobrih 36 odstotkov.
Drugače pa je bilo za negospodinjske odjemalce, cena je zanje znašala 176 evrov na megavatno uro. V primerjavi z letom prej se je cena dvignila za dobrih 21 odstotkov. Ta podatek pa Slovenijo med državami članicami Unije uvršča na 7. mesto.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.