Na potapljajočo situacijo, v kateri se je znašla Adria Airways, se je danes odzval tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Meni, da bi Adrio pred propadom še lahko rešili z dobro zastavljenim načrtom prestrukturiranja in v dogovoru z upniki. Ob robu dogodka ob 150-letnici industrijske proizvodnje jekla na Slovenskem pa ni želel biti bolj natančen o tem, kako bi lahko dosegli prestrukturiranje družbe, ki je od leta 2016 v lasti nemškega finančnega sklada. "Vse je možno, če se hoče," je dejal. "Zadeve niso enostavne, lastništvo pa tu ni pomembno. Nujno je preučiti linije, hitro ukrepati, narediti finančno prestrukturiranje, se dogovoriti z upniki in izkoristiti potencial zaposlenih, da bo podjetje začelo popolnoma na novo," je še dodal.
'Obžalujemo, da se skuša državo sedaj prikazati kot glavnega krivca za nastale težave'
To je sicer le ena možnosti. Druga je propad družbe, kar bi na kratek rok precej škodovalo slovenskemu gospodarstvu, ne le turizmu, na srednji in dolgi rok pa bi Adrijine linije najbrž prevzele druge letalske družbe. S tem bi sicer izgubili velik potencial in znanje usposobljene delovne sile.
Vodstvo družbe je že spomladi seznanilo ministrstvo s težavami in jih prosilo za pomoč. Kot je poudaril minister, bi država še lahko pomagala Adrii Airways znotraj zakonskih možnosti in na način, da to ne bi bila nedovoljena državna pomoč. "Lahko bi jim pomagali na področju promocije, vendar smo od njih zahtevali jasen posloven načrt. Brez tega, da vemo, kaj se bo z njimi zgodilo danes, jutri in pojutrišnjem, država ne more dati niti evra," je bil jasen. Vendar pa jim družba tega v štirih mesecih ni bila sposobna zagotoviti.
Ob tem so na ministrstvu spomnili, da je lastnik letalskega prevoznika ob nakupu napovedal, da bo družbo prestrukturiral, ohranil slovenskega nacionalnega prevoznika in ga razvijal tudi v prihodnje ter s tem omogočil dolgoročne pozitivne učinke na proračun, slovensko gospodarstvo, razvoj stroke in vse deležnike družbe.
"To se več kot očitno ni zgodilo, zato obžalujemo, da se skuša državo sedaj prikazati kot glavnega krivca za nastale težave podjetja. Nesprejemljivo je, da lastnik na eni strani postavlja kratke roke za odziv države, na drugi pa sam v štirih mesecih ne predloži poslovnega načrta, ki je osnova za kakršenkoli korak, ki ga lahko naproti podjetju v očitnih težavah naredi država," so dodali.
Ob tem so spomnili, da je Adria Airways leta 2011 s strani države in bank upnic dobila 70 milijonov evrov. Evropska komisija je v postopku verifikacije odločila, da je bila dokapitalizacija izvedena v skladu z evropskimi pravili državnih pomoči na področju reševanja in prestrukturiranja podjetij v težavah.
Pred iztekom desetih let od obdobja od zadnje pomoči tako ne more prejeti nove pomoči države. "Ko bo Adria Airways poslovala na zdravih temeljih, bo lahko prosila tudi za druge pomoči, saj jih do takrat ne more prejeti," je še dodal minister Počivalšek.
Letala Adrie Airways v torek in sredo na tleh, izjema Frankfurt
Adria Airways je sicer zaradi finančnih težav za danes in sredo začasno prekinila izvajanje večine letalskih operacij – ohranila je le povezavo z najpomembnejšim vozliščem nemške Lufthanse v Frankfurtu. Po poročanju medijev se je sinoči ob devetih zvečer iztekel "ultimat Adrie Airways", da jim država da štiri milijone premostitvenega posojila oziroma poroštva.
Potnikom, ki potujejo v teh dveh dneh, v družbi svetujejo, naj še pred prihodom na letališče preverijo, kdo operativno izvaja njihov let, in v kolikor je to družba Adria Airways, naj se obrnejo na prodajno mesto, kjer so kupili letalske vozovnice. "Nastalo situacijo družba globoko obžaluje in se vsem svojim potnikom in partnerjem opravičuje," so zapisali.
Tekoča obvestila lahko spremljate na spletni strani www.adria.si.
Stečaj ali ne? Več bo znanega v sredo
Dogajanje v Adrii pa budno spremlja tudi Agencija za nadzor civilnega letalstva, ki bo vsa znana dejstva vključila v presojo in odločitev glede Adrijine operativne licence. Agencija bo o tem govorila z odgovornimi v družbi na sestanku, ki naj bi bil po nekaterih informacijah v sredo, ko naj bi več razkrila tudi javnosti.
Če bo Adria Airways pristala v stečaju, bo agencija licenco preklicala, delovanje prevoznika pa sicer lahko ustavijo tudi upniki in dobavitelji ali lastniki letal.
V oddaji 24UR ZVEČER so sogovorniki predstavili svoje poglede na nastalo situacijo, ki Adrii Airways grozi s propadom. "Na zadnjem sestanku z vodstvom nismo izvedeli kaj pretirano novega, saj nam vodstvo ni znalo odgovoriti na vprašanja," je povedala Gordana Boberić, predsednica sindikata združenja kabinskega osebja. Kot je povedala, vodstvo od države ne pričakuje pomoči, ampak le poroštvo za najete kredite, s katerimi bi lahko ponovno vzpostavili zagon podjetja.
Nina Mauhler, državna sekretarka s ministrstva za infrastrukturo, je povedala, da na ministrstvu obžalujejo, da se je Adria znašla v takšni situaciji, vendar da vlada, kakor je poudaril premier Marjan Šarec, nima vzvodov, s katerimi bi lahko pomagala Adrii Airways. "Želim poudariti, da je družba Adria v zasebni lasti, da je lastnik Adrie nemški finančni sklad in da je bila Adria nazadnje dokapitalizirana leta 2011 s 70 milijoni evrov. Dodatno, ob prodaji je v Adrio vložila še 3 milijone evrov. Ne vem, kako najti vzvod, da država Adrii še pomaga," se je spraševala Mauhlerjeva.
S tem se ni strinjal pilot Primož Jovanović, ki meni, da je s strani oblasti nesprejemljivo trditi, da se nič ne da. "Napaka je bila storjena, ko je bila Adria prodana neznanemu skladu 4K, ki z letalstvu nima nobenih izkušenj," je povedal. Prepričan je, da obstoj letalskega prevoznika veliko pomeni za državo. "Nobena skrivnost ni, da so s tem, ko je Adria operirala v Sloveniji, imeli drugi subjekti velik finančni doprinos."
Nekdanji predsednik uprave Adrie Peter Grašek je prepričan, da je napočil čas za akcijo. "Če Adrie ne bo, bo cel kup linij preneha delovati, zato bo potrebno potovati preko tretjih letališč. To pomeni cel kup dodatnih stroškov, ki bodo obremenjeval celotno gospodarstvo," je opozoril Grašek in predstavil načrt rešitve. "Če bi bil jaz odločevalec, bi predlagal, da se jim odobri kredit, pod pogojem, da zastavijo Adrio Airways kot garancijo, in če kredit ni odplačan, v tem primeru lastništvo dobi država. Nato bi postavil svojo upravo. To bi kupili dragocen čas, da se izdela nek sanacijski načrt in omogočili Adrii da ponovno zaživi." Grašek je še opozoril na nezaslišano aroganco lastnika. "Namesto, da država njemu postavlja pogoje, on pogoje postavlja državi. V zadnjih treh letih se je nemo opazovalo, pristojni bi morali ukrepati, ko so videli kako lastnik slabo upravlja z Adrio Airways," je bil oster Grašek. Ob tem je Gordana Boberić dodala, da "Adria ni bila nikoli prodana, pač pa podarjena."
Jovanović je ob tem izpostavil, da so Adrio poskušali reševati že pred meseci, ko so predsedniku vlade predstavili idejo, ki jo je omenjal Grašek ter tudi načrt za vzpostavitev Adrie 2, ki bi potem prevzemala Adriine certifikate. Opozoril je tudi na madžarski primer, kjer so ukinili nacionalnega prevoznika in s tem zasejali težave. "Država potrebuje letalskega prevoznika, zaradi davkoplačevalcev in zaradi ljudi, ki potujejo po svetu. Država naj se odloči, ali bomo razvita zahodna država ali pa zadnja vas na Balkanu, kjer nas sedaj že vsi prehitevajo."
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.