Po poročanju statističnega urada je bila junija inflacija 0,3-odstotna. Storitve so se podražile za odstotek, cene blaga pa so v povprečju ostale nespremenjene. Med blagom so se cene trajnega blaga in blaga dnevne porabe zvišale za 0,2 oziroma za 0,1 odstotka, cene poltrajnega blaga pa znižale za 0,5 odstotka.
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale podražitve daljinske energije (za 3,5 odstoka), plina (za 2,0 odstoka) ter tekočih goriv (za 1,3 odstotka), za 0,3 odstotka so bile dražje tudi komunalne in druge storitve. Za 0,4 odstoka pa so se pocenile najemnine.
Dražja tudi avtomobilsko zavarovanje in zelenjava
Za 0,4 odstotka so bile višje cene v v skupini raznovrstno blago in storitve, kjer so se najbolj podražili nakit in ure (za 4,9 odstotka) in avtomobilsko zavarovanje (za 1,7 odstoka). Za 0,2 odstotka so se podražili tudi alkoholne pijače in tobak, na kar je najbolj vplivala podražitev piva, ki je bilo v juniju dražje za en odstotek.
Junija se je za 3,4 odstotka podražila tudi zelenjava, cene sadja pa so padle za 5,1 odstotka. Obleke in obutev so bile v tem mesecu cenejše za en odstotek – obleke so se pocenile za 1,1 odstotka, obutev pa za 0,7 odstotka.
Tekoča goriva letos dražja za slabo četrtino
Statistični urad še dodaja, da so se v prvi polovici leta najbolj podražila goriva. Cene tekočih goriv so letos narasle za kar 24 odstotkov, cene daljinske energije in plina pa so letos narasle za 14,3 odstotka oziroma za 13,8 odstotka. Pri komunalnih storitvah pa se je v prvih šestih mesecih najbolj, za skoraj 20 odstotkov, podražil odvoz smeti. Tobak se je letos podražil za 6,7 odstotka, počitnice v paketu za 11,8 odstotka. Zelenjava je letos dražja tudi za dobrih 20 odstotkov.
Letna rast cen je bila 1,9-odstotna, v enakem obdobju lani je bila 0,3-odstotna, povprečna 12-mesečna rast pa se je nekoliko zvišala in je bila 1,1-odstotna (v enakem obdobju lani je bil 3-odstotna).
Umar: Inflacija se je gibala v pričakovanih okvirih
Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) pa je zapiasl, da je bila rast cen življenjskih potrebščin v juniju relativno nizka. Zaznamovale so jo sezonska nihanja cen in podražitve nekaterih energentov. Tako se je po mnenju Umarja inflacija v prvi polovici leta gibala v skladu s pričakovanji in je zaznamovana predvsem s šibko gospodarsko rastjo. Največji vpliv na inflacijo so imeli "ukrepi trošarinske politike pri energentih in tobaku, gibanja vrednosti evra glede na ameriški dolar in rasti cen surovin, predvsem energentov, na mednarodnih trgih." Kot so pojasnili, so ti dejavniki ključni tudi pri gibanju cen v celotnem evrskem območju.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.