Po objavi podatkov Statističnega urada Slovenije je bila inflacija v juliju napram junijski nespremenjena. V Sloveniji k relativno visoki medletni inflaciji, ki je julija znašala 6,9 odstotka, še vedno največ prispevajo visoke cene nafte in hrane. Če se bo zniževanje cen nafte, ki smo mu priča v zadnjih tednih, nadaljevalo, lahko pričakujemo tudi umirjanje inflacije, menijo v Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Inflacija, ki je bila julija v Sloveniji nespremenjena, kaže izrazito umirjanje, meni ekonomist France Križanič in dodaja, da so se cene izrazito hitro stabilizirale. "V kolikor bodo tudi v prihodnosti padale cene tekočih goriv, se lahko inflacija še naprej umirja," je še pojasnil Križanič, ki julijsko inflacijo ocenjuje kot zelo ugodno. Razlog za veliko umirjanje cen je po njegovem mnenju lahko povzročila tudi zmanjšana kreditna aktivnost.
Pričakovana je upočasnitev gospodarske rasti
Poleg zniževanja cen surovin naj bi na umirjanje inflacije vplivala tudi pričakovana upočasnitev gospodarske rasti, ki je v Sloveniji dvakrat višja od povprečja v območju evra. V prvem četrtletju je znašala 5,4 odstotka, v Umarju pa za zdaj vztrajajo pri svoji napovedi o 4,4-odstotni rasti v letošnjem letu.
Rast plač zaradi izvajanja plačnega sistema v septembru
Kar zadeva gibanje plač, Umar ugotavlja, da so se te v prvem petmesečju povečevale hitreje kot v enakem obdobju lani. Nominalna rast je znašala 8,1 odstotka, lani pa 5,6 odstotka. Pospešek pričakujejo v jesenskih mesecih zaradi izvajanja plačnega dogovora v javnem sektorju, v plače pa naj bi se prenesla tudi inflacijska pričakovanja in učinki višje gospodarske rasti.
Po podatkih statističnega urada je julijska inflacija nespremenjena
Povprečna 12-mesečna rast se je zvišala na 5,8 odstotka (v enakem obdobju lani 2,7 odstotka), je objavil državni statistični urad.
Letos so se julija najbolj podražile počitnice v paketu (v povprečju za 14,1 odstotka), pocenile pa cene v skupinah obleka in obutev (za 14 odstotkov).
Cene se julija, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, v povprečju prav tako niso spremenile. Letna rast cen se je ponovno nekoliko zvišala in je bila sedmi letošnji mesec 6,9-odstotna, znova pa se je zvišala povprečna 12-mesečna rast in zdaj znaša 5,8 odstotka (lani v juliju 2,8 odstotka), je še navedel urad.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.