V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni drugi mesec zapored zvišale. Inflacija je bila 0,2-odstotna. Na mesečni ravni pa so predvsem poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve potisnile cene navzdol, tako da je bila deflacija 0,9-odstotna, je danes sporočil statistični urad.
Letna rast cen je bila v juliju 0,2-odstotna, junija 0,3-odstotna, medtem ko je država julija lani beležila 0,4-odstotno deflacijo. Povprečno 12-mesečno gibanje cen je bilo tako julija letos kot julija lani negativno, cene so se znižale za 0,4 odstotka.
Storitve so se v enem letu v povprečju podražile za 2,5 odstotka, blago pa se je pocenilo za 0,9 odstotka. Pri tem so se pocenile vse vrste blaga, in sicer trajno blago za 1,5 odstotka, blago dnevne porabe za 0,8 odstotka in poltrajno blago za 0,5 odstotka.
Kaj je najbolj prispevalo k letni inflaciji?
K letni inflaciji so največ, po 0,2 odstotne točke, prispevali dražji počitniški paketi (za 6,9 odstotka) in hrana (za 1,3 odstotka). Po 0,1 odstotne točke pa so k inflaciji prispevale še dražje prenočevanje v hotelih (za 14,9 odstotka), električna energija (za 3,4 odstotka), telefonske in internetne storitve (za 2,5 odstotka) ter komunalne in druge storitve (za 1,5 odstotka).
Kaj pa na nižanje?
Na znižanje letne rasti cen so najbolj, 0,6 odstotne točke, vplivali cenejši naftni derivati. Tekoča goriva so se pocenila za 11,8 odstotka, goriva in maziva za 9,6 odstotka. Približno 0,2 odstotne točke so k znižanju prispevali cenejši rabljeni osebni avtomobili (za 8,9 odstotka), po 0,1 odstotne točke pa še daljinska energija (za 8,1 odstotka), plin (za 4,1 odstotka) ter oblačila (za 2,6 odstotka).
Sedmi letošnji mesec so na mesečno deflacijo najbolj vplivale sezonske razprodaje oblačil in obutve, ki so k znižanju cen prispevale 1,2 odstotne točke. Obutev se je pocenila za 17,3 odstotka, oblačila za 16,1 odstotka in oblačilni dodatki za 4,3 odstotka.
Za 0,1 odstotne točke so cene na mesečni ravni znižale še nižje cene zelenjave (za 4,5 odstotka) ter ostale pocenitve, med katerimi so najbolj izstopali cenejši drugi osebni predmeti (za 3,4 odstotka) in cestni potniški prevoz (za 3,1 odstotka).
Mesečno deflacijo so na drugi strani blažili za 11,9 odstotka dražji počitniški paketi, katerih prispevek je bil plus 0,4 odstotne točke, ter blago in storitve v skupini stanovanje s prispevkom 0,1 odstotno točko. V tej skupini je izstopala podražitev odvoza smeti (za 2,5 odstotka). Občutno so se podražili tudi letalski potniški prevozi (za 11,1 odstotka).
Julija so se cene, merjene s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo gibanja cen v EU, na letni ravni znižale za 0,1 odstotka, na mesečni pa za 0,9 odstotka. Povprečno so v 12 mesecih cene padle za 0,7 odstotka.
Blago se je po tej primerjavi v letu dni pocenilo za 1,5 odstotka. Cene trajnega blaga so se znižale za 1,6 odstotka, blaga dnevne porabe za 1,4 odstotka in poltrajnega blaga za 0,9 odstotka. Cene storitev so se v primerjavi z lanskim julijem v povprečju zvišale za 2,3 odstotka.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.