Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se julija znižale. V primerjavi z junijem so bile nižje za 0,9 odstotka, je v prvi objavi podatkov sporočil državni statistični urad. Cene so se prvič znižale tudi na letni ravni, in sicer so se v enem letu znižale za 0,6 odstotka.
Cene življenjskih potrebščin so se julija drugič letos na mesečni ravni znižale, tokrat za 0,9 odstotka. Rast cen od začetka januarja do konca julija je bila 1,4-odstotna, medtem ko je bila enakem obdobju lani 4,1-odstotna.
Storitve so se julija glede na junij podražile za 1,8 odstotka, blago pa se je za 2,1 odstotka pocenilo. Med blagom so se cene poltrajnega blaga znižale za 11,8 odstotka, trajnega blaga pa za odstotek. Cene blaga dnevne porabe pa se v povprečju niso spremenile.
Nižje cene oblek in obutev
Julija so se cene obleke in obutev znižale za 16,1 odstotka. "Poletne posezonske razprodaje oblačil in obutve so letos še močneje kot pretekla leta znižale cene v skupini obleka in obutev. Oblačila so bila cenejša za 18,1 odstotka, obutev pa za 11,6 odstotka," ugotavlja statistični urad.
Cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače ter zdravje so se znižale za 0,5 odstotka. Med temi so se najbolj pocenili sezonski proizvodi - sadje za 2,3 odstotka, ribe za 1,2 odstotka, zelenjava pa za 0,9 odstotka. Pocenilo se je tudi meso (0,7 odstotka) ter mleko, mlečni izdelki in jajca (0,5 odstotka). Najbolj so se podražile gazirane in negazirane pijače (1,2 odstotka). Storitve v bolnišnicah so bile cenejše za 1,4 odstotka, nekatera zdravila in drugi medicinski izdelki za 0,5 odstotka, zdravstvene, zobozdravstvene in druge storitve pa za 0,3 odstotka.
Prevoz se je pocenil za 0,2 odstotka - cene rabljenih avtomobilov padle za 5,4 odstotka, cestni prevozi potnikov za 2,6 odstotka, motorna kolesa in kolesa pa za 1,8 odstotka. Podražili so se med drugim letalski prevozi potnikov (1,5 odstotka).
Kaj se je podražilo?
Julija so se cene zvišale med drugim pri rekreaciji in kulturi, pri čemer so se najbolj podražile počitnice v paketu (11,5 odstotka). Dražje je bilo tudi raznovrstno blago in storitve (med drugim zaradi višjih cen zavarovanj), gostinske in nastanitvene storitve, stanovanjska oprema ter stanovanja.
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene tekočih goriv (4,3 odstotka) ter nižje cene plina in daljinske energije (za 4,3 oz. štiri odstotke).
K skupni mesečni rasti cen so 0,4 odstotne točke prispevale dražje počitnice v paketu, po 0,1 odstotne točke pa še dražji naftni derivati, višje cene nekaterih zavarovanj ter podražitve v skupini gostinske in nastanitvene storitve.
Negativna rast cen na letni ravni
Slovenija je prvič zabeležila negativno rast cen na letni ravni, in sicer so bile cene julija glede na julij lani nižje za 0,6 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast se je ponovno znižala in je zdaj 2,3-odstotna, medtem ko je bila v enakem obdobju lani 5,8-odstotna.
Nižje kot pred enim letom so bile cene v skupinah prevoz (5,6 odstotka), stanovanje (4,9 odstotka), komunikacije (4,1 odstotka), obleka in obutev ter hrana in brezalkoholne pijače (1,3 odstotka).
Cene na letni ravni so se zvišale pri alkoholnih pijačah in tobaku (9,1 odstotka), raznovrstnem blagu in storitvah (4,5 odstotka), gostinskih in nastanitvenih storitvah (4,4 odstotka), stanovanjski opremi (štiri odstotke), izobraževanju ter rekreaciji in kulturi (tri odstotke). V primerjavi z lanskim julijem so bile storitve dražje za 2,9 odstotka, blago pa se je za 2,2 odstotka pocenilo. Med blagom se je najbolj pocenilo trajno blago, za tri odstotke, blago dnevne porabe je bilo cenejše za 2,1 odstotka, poltrajno blago pa za 0,8 odstotka.
Tudi gibanje cen, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je bilo julija negativno, in sicer so se cene na mesečni ravni znižale za 0,8 odstotka, na letni pa za 0,6 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast se je znižala že deveti mesec zapored in sedaj znaša 2,2 odstotka, lani pa je bila 5,8 odstotka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.