Kad in Sod sta danes objavila nasprotni predlog za petkovo skupščino Luke Koper, da naj delničarji posebnemu revizorju naložijo, naj podrobno pregleda vse posle, katerih pregled je zahtevala skupščina marca lani. Predlagata tudi dopolnitev predlaganega sklepa o vložitvi tožbe zoper bivšo upravo pod vodstvom Roberta Časarja.
Izredna revizija, ki jo je v Luki Koper na podlagi sklepa lanske skupščine opravila revizijska hiša PricewaterhouseCoopers, je ugotovila, da je bila Luka Koper zaradi spornega poslovanja uprave pod vodstvom Časarja oškodovana za 39 milijonov evrov. Preiskava pa med drugim ni vključevala nakupa zemljišč na Orleški gmajni, ki so ga preiskovali kriminalisti.
Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod), ki imata skupaj v lasti 16,11 odstotka delnic Luke Koper (država je poleg tega neposredno lastnica 51-odstotnega deleža), menita, da bi moral posebni revizor pregledati vse posle, ki so jih delničarji izpostavili v skupščinskem sklepu, je razvidno iz nasprotnega predloga, ki je bil danes objavljen na spletnih straneh Ljubljanske borze. Tako predlagata, da delničarji ob sprejetju poročil o reviziji ugotovijo, da ta ni zajela vseh poslov, in da revizorju naročijo, da pregleda tudi preostale posle.
Državna Kad in Sod tudi predlagata dopolnitev sklepa, po katerem bo uprava v šestih mescih vložila odškodninsko tožbo zoper prejšnjo upravo. V predlogu sklepa naj se po njunem predlogu naštejejo posli, ki so jih navedli že v sklepu lanske skupščine in pri katerih naj bi prišlo do oškodovanja.
Revizorji so se mesec dni po začetku pregleda z novim predsednikom uprave Gregorjem Veselkom dogovorili za podroben pregled desetih izmed 14 področij, ki jih je navajal skupščinski sklep. Podrobno so bili pregledani nakup 10-odstotnega deleža slovaške družbe TTI, nakup nepremičnin na območju terminala BTC Sežana, investicije v družbe Adriasole in Ecoporto, investicije v romunski družbi Rail Port Arad in Trade Trans Terminali, investicije v gradnjo potniškega terminala in terminala za razsuti tovor, nakup štirih dvigal Postpanamax, posle s podjetjem Grafist, pregled osnovnih sredstev v pridobivanju in zadolževanje Luke Koper.
Revizorji pa v drugi krog posebne revizije med drugim niso uvrstili poslov, povezanih z nakupom zemljišč na Orleški gmajni pri Sežani, in poslov, pri katerih je kot svetovalec sodeloval državni sekretar na ministrstvu za promet Igor Jakomin.
Pri pregledu omenjenih zadev so revizorji sicer ugotavljali, da obstajajo možnosti razlik, vendar pa so ocenili, da nimajo na voljo tehnik in pooblastil, s katerimi bi uspešno nadaljevali preiskavo. Po oceni revizorjev njihova preiskava tudi ne bi bistveno doprinesla k preiskavi, ki so jo že izvajali kriminalisti.
Veselko je februarja letos zatrdil, da revizorji niso ugotovili nič bistvenega glede svetovalnih pogodb Jakomina, ki je za Luko Koper opravil študije o smiselnosti in uporabnosti zalednih terminalov v Beltincih in Sežani.
Navedbe, da je vodstvo Luke Koper kakor koli vplivalo na izvedbo posebne revizije, sta uprava in nadzorni svet Luke Koper zanikala kmalu po izbruhu afere, povezane s kriminalistično preiskavo v začetku marca. Ta je pokazala, da naj bi bila Luka Koper s spornimi s posli pri nakupu zemljišč za zaledni terminal v Sežani oškodovana za 3,8 milijonov evrov.
Luka Koper je zemljišča kupila s posredovanjem pooblaščene družbe, podjetja Premik-net v lasti Marjana Mikuža. Pri poslih naj bi po pisanju medijev sodeloval tudi poslanec SNS Srečko Prijatelj, ki je od 13. marca v priporu. Za 63 hektarjev zemljišč naj bi Luka Koper plačala 20 milijonov evrov in pri tem za provizije odštela 830.000 evrov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.