
V teh dneh v EU sprejemajo podnebni paket, glavni onesnaževalci pa že stojijo na pragu EU z zahtevami po posebnem obravnavanju v okviru tega paketa. Med njimi sta tudi premogovna in avtomobilska industrija.
Po mnenju organizacije Greenpeace je avtomobilski industriji z zagovarjanjem kratkoročnih interesov uspelo prepričati evropske politike, da so prestavili predlagani cilj omejevanja emisij na 130 g CO2 na kilometer za tri leta (na leto 2015). Sicer pa tudi ta ni bil prvi, ki je bil spremenjen, saj je bil prvotni cilj do leta 2012 zmanjšati emisije na 120 g CO2/km. To dovoljuje izdelovalcem, da nadaljujejo proizvodnjo požrešnih avtomobilov tudi v naslednjem desetletju, pravi vodja kampanj za politike EU za Greenpeace v Sloveniji Nina Štros. Poleg tega naj bi avtomobilska industrija dosegla tudi zmanjšanje kazni za nedoseganje že zastavljenih ciljev. Tako v Greenpeaceu ne verjamejo, da jim bo uspelo po planu zmanjšati emisije do leta 2015.

Iz dogovora pa je izpadla tudi obveza za dosego drugega cilja – zmanjšanja emisij na 95 g CO2/km do leta 2020. "S tem zakonom bo avtomobilski sektor k tem naporom (boj proti podnebnim spremembam op. a.) prispeval bolj malo, kar posledično pomeni, da bomo potrošniki obsojeni na neučinkovite avtomobile tudi v prihodnje“, še meni Štrosova.
V Greenpeaceu tako opozarjajo, da so vlade EU in Evropski parlament dosegle dogovor, ki ga je narekovala prav tista industrija, ki bi jo morali regulirati.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.