Prihodki državnega proračuna so znašali 5,390 milijarde evrov. Povečali so se predvsem zaradi davčnih prihodkov, ki so bili višji za 26 odstotkov. Večji so bili tudi nedavčni prihodki, in sicer za 16 odstotkov. Ti so bili višji zaradi 164 milijonov evrov pobranih prihodkov iz naslova podeljenih koncesij na račun prodanih licenc mobilne telefonije v maju.
Odhodki državnega proračuna so v prvih šestih mesecih letošnjega leta znašali 7,337 milijarde evrov. Tu so najbolj rasla sredstva za zaposlene, subvencije, transferji posameznikom in gospodinjstvom ter drugi tekoči domači transferji, so pojasnili na finančnem ministrstvu.
207,6 milijona evrov za povračila nadomestila plač za začasno čakanje na delo
Povečale so se obveznosti za plačilo plač in prispevkov, v primerjavi z enakim obdobjem lani, in sicer za 14,9 odstotka oziroma za 109,7 milijona evrov, na 845 milijonov evrov. "To povišanje je posledica napredovanj in dogovora o plačah, višjega izplačanega regresa, sprostitve izplačil delovne uspešnosti ter dodatkov za delo v rizičnih razmerah," sporočajo.
Za povračila nadomestila plače za začasno čakanje na delo je iz državnega proračuna šlo 207,6 milijona evrov, 44,1 milijona evrov kot interventni ukrep za povračila nadomestila plače po odrejeni karanteni, 26,8 milijona evrov pa je bilo namenjenih za delno subvencioniranje skrajšanja polnega delovnega časa.
Solidarnostni dodatek za otroke po 93. členu Zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida-19 je znašal 21,8 milijona evrov.
Prav tako smo 491 milijonov evrov, kar je 48,6 odstotka ali 160,6 milijona evrov več, namenili transferjem za zagotavljanje socialne varnosti. Od tega smo 200 milijonov evrov izredne pomoči namenili za mesečni temeljni dohodek ter 8,7 milijona evrov solidarnostnega dodatka študentom.
Za pomoč v obliki delnega povračila nekritih fiksnih stroškov je šlo 246,3 milijona evrov, 60 milijonov evrov pa so v tem obdobju znašala izplačila kriznega dodatka zaposlenim.
Izplačila za PKP-ukrepe so v prvem polletju znašala skoraj toliko kot v celotnem lanskem letu. V 2020 je šlo za PKP-ukrepe 1.877,9 milijona evrov, od januarja do junija letos pa 1.846,3 milijona.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.