Zaradi osemmesečne agonije srbskega letalskega prevoznika JAT, ki jo poglabljajo nenehne stavke, so se dogovorili, da bodo družbo do konca junija popolnoma prestrukturirali, s čimer je mišljena ločitev in prodaja njenih spremljajočih delov in odpustitev t.i. tehnološkega presežka oziroma približno 9000 zaposlenih. JAT ima 31 letal, katerih povprečna starost je 21 let. Od tega jih devet ni v uporabi, šest pa jih nima dovoljenja za polete v države Evropske unije.
Kot je povedal srbski finančni minister Mlađan Dinkić, bodo iz JAT do konca junija izločili njegove hotele, Radio Jat ter tehnične in druge spremljajoče službe, oblikovali pa naj bi posebno družbo za leasing in charter polete. Vse omenjene dosedanje enote naj prevzele dobrih 1280 delavcev letalske družbe, za približno 900 dosedanjih delavcev JAT, ki so tehnološki presežek, pa naj bi zagotovili "stimulativne odpravnine". Skupno število zaposlenih (3672) naj bi tako skrčili na 1500, kolikor je optimalno za 15 do 20 letal.
Minister Dinkić je zatrdil, da so uvedbo prisilne uprave podprli vsi sindikati, vendar je opozoril, da se morajo končati vse stavke. Vlada tudi ne bo trpela grožnje z novimi prekinitvami dela, sicer bo posegla po edini preostali rešitvi, to je uvedbi stečaja in odpustitev vseh zaposlenih, je še opozoril Dinkić.
Politično ozadje
Dogajanja v JAT imajo tako kot vse drugo v Srbiji tudi svoj politični vidik. Generalni direktor JAT Aleksandar Milutinović je namreč član ene od strank vladajoče koalicije, SPO, ki jo vodi zunanji minister SČG Vuk Drašković. Kot je Milutinović povedal za beograjske časnike, je sklep o uvedbi prisilne uprave "skrajno licemerna" poteza, kriza v JAT pa je "posledica različnih političnih interesov koalicijskih partnerk v srbski vladi".
Srbski minister za kapitalske naložbe Velimir Ilić, v čigar pristojnosti je tudi letalski promet, pa je pred dnevi izpostavil, da vlada ne more dopustiti, da JAT "uničijo posamezni neodgovorni ljudje". Tudi ni dopustno - je še pribil Ilić - da "sicer nadvse obubožani davčni zavezanci zagotavljajo plačo v višini nekaj tisoč evrov nekomu, ki že osem mesecev ne ve, kdaj bo vzletelo katero od letal". Beograjski časniki so pred dnevi objavili zneske plač generalnih direktorjev šestih največjih srbskih družbenih podjetij, in če jim je verjeti, je Milutinovićeva najvišja (2330 evrov) oz. za celih 730 evrov višja od plače prvega človeka srbskega Telekoma, ki ima zagotovo večje prihodke od JAT.