Predsednik uprave NLB Božo Jašovič, ki je na torkovi seji, posvečeni prodaji Mercatorja, presenetljivo odstopil, je danes pojasnil razloge za ta korak.
Kot je dejal, se je za to odločil zaradi nasprotovanja države prodaji Mercatorja. Banka je delnice dobila, ker jih je zasegla dolžniku, namero o prodaji pa so zapisali tudi v strategijo, ki so jo podprli vsi, je spomnil Jašovič. Bilo je več poskusov prodaje. V zadnjem poskusu pa je bil izbran en ponudnik. "Potem so se začela vrstiti pričakovanja, da bi od te prodaje odstopili. To je na koncu kulminiralo v jasnem in eksplicitnem stališču enega od ključnih lastnikov, da nasprotuje prodaji Agrokorju, najbližjemu konkurentu Mercatorja," je še dejal. Jašovič je to razumel kot nezaupnico in se zato tudi odločil za odstop. "Razumel sem, da nimamo več legitimacije s strani največjega lastnika banke," je dejal in poudaril, da je pri izvedbi strategije ključna podpora lastnikov.
Kot je še pojasnil, še posebej presenečajo izjave posameznih ministrov, ki so javno nasprotovali prodaji, čeprav je vlada kot ključni lastnik NLB z izrecnim sprejemom strategije skupine NLB potrdila tudi njene aktivnosti na področju dezinvestiranja in prodaj zaseženih delnic. "Ker so bile pogosto uporabljen argument proti prodaji delnic Mercatorja širše posledice na predelovalno industrijo, smo banke in drugi lastniki na več sestankih opozarjali na nujnost prodaje in pri tem pozivali predstavnike vlade, da organizirajo odkup s strani paradržavnih skladov ali neposredno države, če gre v primeru Mercatorja za strateški interes države," je poudaril Jašovič. "Ta možnost obstaja še danes, če bi bila dana ponudba vsem delničarjem Mercatorja pod enakimi pogoji, kot jih ponuja družba Agrokor," je še dodal.
'Jašovič se je modro umaknil iz nečastne bitke'
"Na Jašoviča se je v zadnjih časih močno pritiskalo. V konkretni zadevi gre po mojem mnenju izključno za Mercator. Jašovič se je modro umaknil iz nečastne bitke," je razmere v izjavi za nacionalko sinoči komentiral Jože P. Damijan z ljubljanske ekonomske fakultete.
"Celotne svetovne finance kolapsirajo, denarja ni, prodaja Mercatorja pa bi bila finančna injekcija, ki bi Pivovarni Laško in NLB olajšala poslovanje. Neodgovorni politiki so preprečili prodajo, ki je bila po mojem mnenju izredno transparentna. Po eni strani niso sposobni zagotoviti dokapitalizacije za NLB, po drugi strani pa ji preprečujejo, da najde svoje vire," je dodal Damijan.
Delnice Mercatorja za poplačilo dolgov
Uprava NLB stremi k prodaji deleža v Mercatorju, saj bi s tem lahko poplačala del svojih dolgov, nadzorniki pa so odločitev o tem preložili.
"Glede na spremenjene okoliščine, vezane na informacije o prevzemni nameri ameriške družbe Eatons Capital za Pivovarno Laško, in pisna opozorila večinskega lastnika se je nadzorni svet banke odločil, da odločanje o prodaji odloži," je o torkovi seji sporočil predsednik nadzornega sveta NLB Marko Simoneti.
Pod Jašovičevim vodstvom se je uprava NLB na finančno krizo evroobmočja in bančnega sektorja ter na vse hujši kreditni krč odzvala s prenovo strategije skupine NLB, ki je med drugim predvidevala umik z nestrateških trgov in dejavnosti, dezinvestiranje in zniževanje stroškov.
AUKN: Storili bomo vse, da se bo proces dokapitalizacije nadaljeval
Iz Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) so sporočili, da nimajo nobenega vpliva na imenovanje članov uprave. "Agencija kot zastopnik večinskega delničarja ocenjuje, da NLB ne dosega planiranih rezultatov banke, v tretjem kvartalu je poslovala z izgubo, ki vse do konca poslovnega leta po vsej verjetnosti ne bo sanirana. Gre že za tretjo zaporedno letno izgubo banke. Taki rezultati poslovanja so prvenstveno odraz upravljanja in nadzorovanja banke,“ so zapisali in dodali, da so zaradi tega že oktobra od nadzornega sveta zahtevali, naj prevzame odgovornost.
Izrazili so tudi upanje, da se bo proces dokapitalizacije banke, ki je zaradi volitev začasno ustavljen, po oblikovanju nove vlade nemoteno nadaljeval. "Ključni faktor uspeha tega postopka pa je predvsem prepričanje investitorjev, da je banka sposobna uspešno poslovati. Agencija bo storila vse, kar je v njeni pristojnosti, da se bo to tudi zgodilo," so dodali.
Skupina NLB je imela v tretjem četrtletju letos izgubo v višini 96,3 milijona evrov, NLB pa 113,9 milijona evrov.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.