Bruto domači proizvod (BDP) Japonske se je v zadnjih treh mesecih leta 2023 v primerjavi z letom prej skrčil za 0,4 odstotka. Rezultat pa je slabši od pričakovanega, ekonomisti so namreč računali, da bodo novi podatki pokazali, da se je japonski BDP v četrtem četrtletju lanskega leta povečal za več kot en odstotek. Nov upad v gospodarski rasti tako sledi že četrtletju prej, ko se je BDP skrčil za 3,3 odstotka.
Reuters piše, da nekateri analitiki ob tem svarijo pred novim krčenjem v tekočem četrtletju. Vse namreč kaže na zahtevno pot do gospodarskega okrevanja in oblikovanja politik. To je bila sicer prva letošnja predstavitev številk, trend bi se lahko čez leto obrnil.
Podatki japonskega kabineta medtem kažejo, da je država zdrsnila na seznamu največjih svetovnih gospodarstev. Padla je namreč na četrto mesto, medtem ko se je Nemčija povzdignila na tretje, poroča BBC.
Že oktobra je sicer Mednarodni denarni sklad (IMF) napovedal, da bo Nemčija verjetno prehitela Japonsko. Spremembo svoje lestvice pa bo IMF sicer razglasil šele, ko bosta obe državi objavili končne različice podatkov o gospodarski rasti.
Je pa šibkost jena pripomogla k dvigu tečajev delnic nekaterih največjih japonskih podjetij, saj je izvoz države, na primer avtomobilov, cenejši na čezmorskih trgih.
Najnovejši podatki o BDP lahko sicer pomenijo tudi, da lahko državna centralna banka dodatno odloži težko pričakovano odločitev o dvigu stroškov zadolževanja. Leta 2016 je namreč Japonska centralna banka uvedla negativno obrestno mero, ko je poskušala spodbuditi porabo in naložbe. Zaradi negativnih obrestnih mer je jen manj privlačen za svetovne vlagatelje, kar je znižalo vrednost valute.
Nemško gospodarstvo se je izognilo recesiji
Nemško gospodarstvo se je leta 2023 zaradi vztrajne inflacije, visokih cen energije in slabega povpraševanja iz tujine skrčilo, a se je ob koncu leta vseeno uspelo izognilo recesiji. BDP se je v celotnem letu 2023 zmanjšal za 0,3 odstotka, je v ponedeljek sporočil zvezni statistični urad.
"Skupni gospodarski razvoj v Nemčiji je leta 2023 zaostal v okolju, ki ga še naprej zaznamujejo številne krize," je v ponedeljek v Berlinu dejala predsednica tamkajšnjega statističnega urada Ruth Brand.
V recesiji tudi Združeno kraljestvo
Ni pa Japonska edina, ki se spoprijema z zdrsom gospodarske rasti. Tudi britansko gospodarstvo je namreč v drugi polovici preteklega leta padlo v recesijo, poroča Reuters. To pa še otežuje delo premierja Rishija Sunaka, ki je obljubil, da bo še pred volitvami prihodnje leto spodbudil gospodarsko rast.
Bruto domači proizvod (BDP) se je v treh mesecih do decembra skrčil za 0,3 odstotka, kar je, kot pri Japonski, slabši rezultat od pričakovanega. Med julijem in septembrom pa je upadel še za 0,1 odstotka, so pokazali uradni podatki.
Britanski funt je namreč v primerjavi z dolarjem in evrom oslabel, zaradi česar so podjetja vlado pozvala, naj v novem proračunskem načrtu odobri dodatno pomoč. Finančni minister Jeremy Hunt je medtem dejal, da obstajajo "znaki, da se britansko gospodarstvo obrača". "Moramo se držati načrta, znižati davke na delo in podjetja, da bi zgradili močnejše gospodarstvo," je dodal.
Urad za nacionalno statistiko (ONS) pa pravi, da je gospodarstvo v letu 2023 v primerjavi z letom prej zraslo za 0,1 odstotka. Angleška banka je sporočila, da pričakuje, da se bo proizvodnja v letu 2024 nekoliko okrepila, vendar le na 0,25-odstotno rast.
Britansko gospodarstvo sicer stagnira že skoraj dve leti. Pandemija covida-19 je v začetku leta 2020 sprožila najgloblje ugotovljeno krčenje v dveh četrtletjih. Še pred tem je hudo recesijo sprožila svetovna finančna kriza, ki je trajala nekaj več kot eno leto, od drugega četrtletja 2008 do drugega četrtletja 2009.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.