Iz Statističnega urada RS (Surs) so sporočili, da so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju znižale za 0,8 odstotka (deflacija), na medletni ravni pa so se zvišale za 1,5 odsotka (inflacija). Blago se je pocenilo za 1,3 odstotka, storitve pa so se za 0,5 odstotka podražile. Med blagom se je poltrajno blago pocenilo za 11,5 odstotka, trajno blago za 0,6 odstotka, blago dnevne rabe pa se je podražilo za 1,1 odsotka.
Skupno rast cen so najbolj znižale nižje cene obleke in obutve (za 1,3 odstotne točke). Po 0,1 odstotne točke so k znižanju prispevale še nižje cene osebnih avtomobilov, pocenitve v skupini rekreacija in kultura ter druge januarske pocenitve zaradi razprodaj.
Zimske razprodaje so najbolj znižale skupno rast cen
Januarja so se cene znižale v skupinah: obleka in obutev (v povprečju za 15,6 odstotka), rekreacija in kultura (za 0,9 odstotka), izobraževanje (za 0,3 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,2 odstotka) ter prevoz (za 0,1 odstotka).
Zimske posezonske razprodaje so tudi v letošnjem januarju močno vplivale na znižanje cen v skupini obleka in obutev, so zapisali na Sursu. Oblačila so se na ta račun pocenenila za 16,4 odstotka, obutev za 15 odstotkov ter oblačilni dodatki za 6,5 odstotka.
Na gibanje cen v skupini prevoz so najbolj vplivale nižje cene letalskih prevozov potnikov (za 2,4 odstotka) ter osebnih avtomobilov (v povprečju za 1,5 odstotka). Najbolj pa so se podražila goriva in maziva (za 1,8 odstotka).
K skupni rasti cen največ prispevala podražitev goriv in hrane
V januarju so se cene zvišale v skupinah stanovanje (za 2,4 odstotka), zdravje (za 1,5 odstotka), komunikacije (za 1,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,9 odstotka), stanovanjska oprema (za 0,5 odstotka) ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,3 odstotka).
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene goriv in energije (za 3,4 odstotka) ter komunalnih in drugih storitev (za 1,9 odstotka). V prvi podskupini so bila tekoča goriva dražja za 4,6 odsotka, električna energija za 3,8 odstotka, plin za 3,5 odstotka ter daljinska energija za 2,4 odstotka, v drugi podskupini pa odvoz smeti za 7,2 odsotka ter druge storitve za stanovanje za 1,9 odstotka.
Zvišanje cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače je bilo predvsem posledica višjih cen zelenjave (za 8,4 odstotka) ter brezalkoholnih pijač (za 2,2 odstotka). Na drugi strani pa so se najbolj znižale cene sadja (za 2,5 odstotka).
Letna inflacija nekoliko navzdol
Rast cen na letni ravni se je nekoliko znižala in je zdaj 1,5-odstotna (v enakem obdobju lani je bila 1,6-odstotna), prav tako se je znižala tudi povprečna 12-mesečna rast, ki je zdaj 0,8-odstotna (v enakem obdobju lani 5,2-odstotna).
V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupini alkoholne pijače in tobak (za 7,9 odsotka). Sledile so skupine stanovanje (za 7,6 odsotka), raznovrstno blago in storitve (za 3,3 odstotka). Izdelki in storitve v naslednjih skupinah pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom: obleka in obutev (za 5,9 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 2,4 odstotka), komunikacije (za 0,6 odstotka) ter zdravje (za 0,3 odstotka).
Vir: Statistični urad RS
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.