Z državnega statističnega urada so sporočili, da je na zvišanje vrednosti kazalnika vplivalo predvsem večje zaupanje v predelovalnih in storitvenih dejavnostih. Vrednost kazalca gospodarske klime je bila sicer glede na dolgoletno povprečje januarja nižja za 14 odstotnih točk.
Kazalec zaupanja v predelovalnih dejavnostih se je januarja v primerjavi z mesecem prej zvišal za pet odstotnih točk, v primerjavi z lanskim januarjem pa je bil višji za 31 odstotnih točk. Pričakovanja za prihodnje tri mesece so večinoma ugodna, razen vrednosti kazalnika pričakovane cene.
Vrednost kazalca zaupanja v trgovini na drobno je bila za dve odstotni točki nižja kot decembra, v letni primerjavi pa za 22 odstotnih točk. Največ podjetij v trgovini na drobno je kot omejitveni dejavnik tudi v januarju navedlo konkurenco v sektorju, navajali pa so tudi nizko povpraševanje in visoke stroške dela. Tudi pri zaupanju v trgovini so pričakovanja za naprej večinoma ugodna, razen pri kazalniku pričakovanega zaposlovanja in pričakovane prodaje.
Kazalec zaupanja v gradbeništvu se je januarja v mesečni primerjavi znižal za sedem odstotnih točk, glede na lanski januar in dolgoletno povprečje pa se je znižal za 17 oziroma 47 odstotnih točk. Glavna omejitvena dejavnika v gradbeništvu v tem mesecu sta bila nezadostno povpraševanje in velika konkurenca v panogi. Podjetja so kot omejitev navajala tudi visoke stroške dela, visoke finančne stroške in slabe vremenske pogoje. Pričakovanja za naslednje tri mesece so večinoma neugodna.
Kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih je bil januarja za devet odstotnih točk višji kot decembra, v letni primerjavi pa za osem odstotnih točk. Največ podjetij v storitvenih dejavnostih je kot omejitev navedlo nezadostno povpraševanje, sledijo pa finančne ovire, težave zaradi drugih ovir in pomanjkanje delovne sile.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.