DZ je danes sprejel rebalans letošnjega državnega proračuna, s katerim se presežek odhodkov nad prihodki povečuje na dobro milijardo evrov, kar je 2,94 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
Medtem ko so prihodki v letošnjem proračunu po novem načrtovani v višini 8,78 milijarde evrov, pa je za odhodke predvidenih 9,92 milijarde evrov. S tem se proračunski izdatki v primerjavi z doslej veljavnim proračunom povečujejo za nekaj več kot 804 milijone evrov, predvsem za področje trga dela in delovnih pogojev, gospodarstvo, znanost in tehnološki razvoj ter izobraževanje.
Rebalans ni razvojno naravnan, ne spodbuja gospodarskega in tehnološkega razvoja ter ne temelji na realnih predpostavkah, je pred glasovanjem opozoril Marijan Pojbič (SDS). Franc Bogovič (SLS) je dodal, da tudi ne odraža resnosti položaja, v katerem smo, medtem ko ga je Zvonko Černač (SDS) označil za kršitev predvolilnih obljub. Borut Sajovic (LDS) je rebalansu izrekel podporo, saj gre, kot je dejal, za popravek slabega proračuna, po oceni Luke Jurija (SD) pa je odraz modrosti in zrelosti koalicijskih partneric.
DZ sprejel štiri dopolnila
Izmed 44 vloženih dopolnil k rebalansu je DZ sprejel štiri, s katerimi je prerazporedil skupaj 2,3 milijona evrov. Najzajetnejše je vredno 1,3 milijona evrov, za kolikor se povečujejo sredstva službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ta pa jih bo v obliki sofinanciranja investicij v lokalne ceste namenila občinam.
Prav tako sta bili podpore deležni dopolnili, s katerima se znotraj proračunskih postavk ministrstva za okolje in prostor prerazporeja 900.000 evrov, tako da se povečujejo sredstva za izboljšanje stanja okolja, zmanjšujejo pa sredstva za spodbujanje učinkovite rabe in obnovljivih virov energije ter Agencije RS za okolje. Je pa ta agencija dobila dodatnih 90.000 evrov za programe ohranjanja biotske raznovrstnosti in varstva naravnih vrednot.
Ni pa bil podpore deležen predlog poslanske skupine SDS o zagotovitvi 63,8 milijona evrov za izplačilo t. i. draginjskega dodatka upokojencem. Prav tako s predlogom o znižanju materialnih stroškov vseh proračunskih uporabnikov za desetino, s čimer bi privarčevali 23,7 milijona evrov, ni uspelo poslanski skupini SLS. Radovan Žerjav je zato napovedal, da bo podobno rešitev že zelo kmalu predlagala vlada sama, a v višjem odstotku.
Protikrizni rebalans
To je protikrizni rebalans, ki bo dal pozitiven impulz zlasti gospodarstvu, je v sredo ob predstavitvi predloga v DZ dejal premier Borut Pahor. Vlada ga je pripravljala v okoliščinah, ko je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj za letos napovedoval 0,6-odstotno gospodarsko rast, medtem pa je napoved popravil na skrčenje obsega BDP za štiri odstotke.
Čeprav se napovedi za zahodno Evropo in tudi Slovenijo slabšajo, pa vlada s predložitvijo predloga rebalansa v DZ ni mogla več čakati. Treba je namreč zagotoviti denar za izvrševanje protikriznih ukrepov in zakonov, ki še niso vključeni v proračun, je povedal finančni minister Franc Križanič.
Zaradi sprememb, do katerih je z rebalansom prišlo v proračunu, je DZ sprejel še novelo zakona o izvrševanju proračuna za leti 2008 in 2009. Novela med drugim predvideva pospešitev črpanja evropskih sredstev, skrajšanje plačilnih rokov države in zvišanje obsega zadolževanja.
Plačilni roki države se z novelo zakona skrajšujejo z obveznih 60 dni na 30 do 60 dni, obseg letošnjega zadolževanja države pa je določen v višini 2,3 milijarde evrov. Črpanje evropskih sredstev naj bi pospešili tako, da bodo izvajalci lahko po novem objavljali razpise za dve leti – tekoče in naslednje. Uvajajo se tudi predplačila za projekte, ki se financirajo iz evropskih sredstev.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.