Komisija državnega zbora za gradbene investicije je danes zaslišala načelnika oddelka za urejanje prostora Mestne občine Ljubljana (MOL) Mirana Gajška. Komisijo je najprej zanimalo, kdo je spremenil namembnost zemljišč na Barju iz kmetijskih v zazidljiva. Zemljišča je namreč kupila Electa, katere lastnik je Damjan Janković, sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Na zaslišanju je Gajšek pojasnil, da omenjena sprememba poteka v okviru spreminjanja prostorskega načrta Mestne občine Ljubljana (MOL), ki je trenutno v fazi, ko ustrezne službe pregledujejo in odgovarjajo na pripombe, ki bo bile nanj podane v fazi javne razgrnitve.
Predsednico komisije Alenko Jeraj (SDS) je zanimalo, ali je res, da je ljubljanski župan Zoran Janković na oddelek, ki vodi postopek sprememb omenjenega načrta, posredoval zahtevek, katerim parcelam je treba spremeniti namembnost. Gajšek je pojasnil, da župan lahko reče, "poglejte, če gre to v plan". "To so bili pogovori. Ampak če je pobuda v skladu s pogoji, potem se to lahko stori," je dejal. Kdo konkretno je vložil pobudo, da se Electina zemljišča ob počivališču Barje na južni obvoznici iz kmetijskih spremenijo v zazidljiva, Gajšek ni vedel povedati, saj, kot je dejal, za vse predloge ne ve na pamet.
Franc Pukšič (SLS) je glede na Gajškove odgovore ugotovil, da je ljubljanski župan kupil kmetijsko zemljišče, zdaj pa si preko spremembe prostorskega načrta ureja dve krožni križišči, ki bodo jutri gradbena parcela s povezavo na avtocesto. Na omenjenem odseku namreč načrt, kar je danes potrdil tudi Gajšek, predvideva tudi dve krožni križišči, ki naj bi bili povezani z obvoznico.
Pukšiča je zato tudi zanimalo, za koliko se bo povečala vrednost zemljišča od nakupa do takrat, ko bo parcela spremenjena v zazidljivo in bo imela urejeno vso infrastrukturo: "Na to vprašanje v tem trenutku še boljši strokovnjaki ne morejo odgovoriti," dejal Gajšek.
Janković: Zemljišča trenutno niso kmetijska; spreminjajo se iz prostorov za zdravstvo, šolstvo in šport v stanovanjska
V nadaljevanju je komisija zaslišala tudi lastnika Electe Damjana Jankovića, ki je zanikal, da bi se vrednost zemljišč s spremembo prostorskega plana nujno spremenila. Pojasnil je, da je trenutna namembnost zemljšč za zdravstvo, šolstvo in šport. Šele z novim prostorskim načrtom, ki se sprejema sedaj, pa bo na teh zemljiščih možno zidati tudi stanovanjske objekte do 12 metrov višine. V današnji situaciji, ko se stanovanja ne prodajajo dobro, pa ni nujno, da bi se s spremembo namembnosti vrednost zemljišča dejansko povišala, je dejal. Electa je ta zemljišča odkupila od Ljubljanskih mlekarn leta 1996, kakšna je bila cena, pa se Janković ni mogel spomniti.
Na vprašanje Jerajeve, kdo je dal predlog za spremembo namembnosti zemljišč, je Janković dejal, da tega ne ve točno, da pa je bilo predlogov pri spremembi prostorskega načrta zagotovo veliko.
Člane komisije je nadalje zanimalo tudi, ali se bo vrednost zemljišč povečala zaradi predvidene izgradnje dveh krožišč, ki bosta omenjena zemljišča na Barju povezala z obvoznico, in kdo je dal predlog za izgradnjo teh dveh krožišč. Kot je dejal Janković, bi bilo za trenutno namembnost zagotovo dobro, če bi bila povezava s cestno infrastrukturo boljša, kdo je dal predlog, pa da ne ve. Je pa dejal, da tega predloga ni podal nihče iz Electe.
Damjan Janković se je strinjal z mnenjem poslanca Zaresa Vita Rožeja, da bi se lahko vrednost zemljišč zaradi krožišč, v primeru da bi tam gradili stanovanjske objekte, celo znižala, saj pomeni bližina ceste manj miru.
Sicer pa je Janković še dejal, da je Electa zemljišča kupila na lizing preko Hypo banke, tako da je trenutno lastnik še banka. Glede vrednosti zemljišč je še dejal: "Če je kdo za vrednost lizinga pripravljen ta zemljišča odkupiti, mu jih prodam takoj."
Glede donacij MOL je komisija zaslišala nekdanjega direktorja podjetja Ganamm
Komisija je danes zaslišala tudi družbenika podjetja Ganamm Gojka Musića, ki je pojasnil, na kakšen način je podjetje Ljubljani doniralo trikrat po 50.000 evrov. Musič je pojasnil, da so se v podjetju za donacijo odločili na lastno pobudo, ker radi pomagajo Ljubljani, in sicer potem ko so v začetku Jankovićevega mandata v časopisu prebrali, da je občina v finančni krizi.
Zanikal je, da bi bila donacija predpogoj za pridobitev projektov, ki jih v Ljubljani izvaja podjetje, prav tako tudi to, da so znesek razdelili na tri dele zato, da donacija ne bi postala javna. Tudi sicer je prepričan, da tovrstne donacije niso "prefinjeno podkupovanje".
Jerajevo je nadalje še zanimalo, ali je bilo v pogodbi napisano, za kakšen namen je bila donacija dana, kar bi po zakonu moralo biti. Na to je Musić dejal, da v pogodbi točen namen donacije sicer ni bil napisan, da pa je bilo ustno rečeno, da bo šla za Ljubljanski grad.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.