Mercator je na spletnih straneh Ljubljanske borze danes objavil revizijo poslovanja v obdobju 2001-2005, ko je sistem vodil zdaj novi ljubljanski župan Zoran Janković. Poročilo je pripravila revizijska hiša Deloitte revizija, podrobneje pa obravnava sodelovanje Mercatorja s podjetji, katerih lastnika sta Jankovićeva sinova. Družba Electa je, kot piše v poročilu, v obdobju 2001-2005 v sodelovanju z Mercatorjem ustvarila okoli tretjino vseh prihodkov, družba Volos pa je leta 2005 z Mercatorjem ustvarila že skoraj vse svoje prihodke.
Revizorji ugotavljajo, da naj bi bila Electa, ki jo vodi Damijan Janković, v primerjavi z ostalimi izvajalci v privilegiranem položaju. Ugotovitev izhaja iz nekaterih poslov, ki jih je Electa opravila za Mercator.
Sporna naj bi bili gradnja Mercatorjevega trgovskega centra v Grosuplju, ko niso bile pridobljene konkurenčne ponudbe, objekt pa je bil Mercatorju izročen z zamudo. Sporne naj bi bile tudi gradnje nakupovalnih središč na Vrhniki, v Podpeči in Krškem. Revizorji ugotavljajo, da se Electa naj ne bi držala dogovorjenih rokov, da naložbe niso bile zajete v investicijskih načrtih Mercatorja, vrednosti pogodb pa so bile izplačane vnaprej.
Pri reviziji poslovanja Mercatorja z družbo Volos, katere soustanovitelj je Jure Janković, revizorji ugotavljajo, da se je delež prihodkov, ki jih je Volos ustvaril v poslovanju z Mercatorjem v obravnavanem obdobju močno večal.
Sodelovanje družb se je začelo leta 2003 in naj bi Volosu prineslo okoli 55 odstotkov vseh prihodkov, leta 2004 84 odstotkov, leta 2005 pa je naraslo na skoraj 100 odstotkov. Volosove cene so bile primerljive s cenami prejšnjih dobaviteljev, so pa ti Mercatorju ponujali večje popuste, ugotavljajo revizorji.
Revizorji so pregledali tudi nakupovanje zemljišč v Srbiji v obdobju 2001-2005, in sicer so pregledali posle s 13 zemljišči, ter posle z zemljišči v nekaterih drugih državah.
Predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak na današnjem srečanju z novinarji vsebine poročila o posebni reviziji poslovanja Mercatorja ni želel komentirati. Z objavo revizije so obveznosti družbe opravljene, je poudaril Debeljak. Bodo pa v družbi pridobili neodvisno pravno mnenje glede morebitnih pravnih posledic izsledkov revizije in ga predstavili nadzornikom, ki se bodo odločali o morebitnih nadaljnjih koraki, je dodal.
"S skrbnostjo dobrega gospodarja bomo proučili pravne vidike revizijskega poročila za interne potrebe, zato smo se z nadzornim svetom - ta se je s končno revizijo seznanil na torkovi seji - dogovorili, da družba pridobi mnenje neodvisnega zunanjega pravnega strokovnjaka o morebitnih pravnih posledicah izsledkov revizijskega poročila za interne potrebe družbe," je dejal Debeljak.
Na vprašanje, ali načrtujejo kakšne kazenske ovadbe, je Debeljak odgovoril: "Revizijsko poročilo je izdelano, pridobili bomo pravno mnenje neodvisnega zunanjega pravnega strokovnjaka, ko bo to izdelano, bomo z njim seznanili nadzorni svet, kot smo se včeraj dogovorili, to pravno mnenje pa bo podlaga za kakršnekoli morebitne nadaljnje pravne ukrepe."
'Informacije niso prišle iz Mercatorja'
Zunanjega pravnega strokovnjaka v družbi še niso izbrali, bo pa to strokovnjak, ki z družbo ne sodeluje. "Ne bo Stojan Zdolšek," je zatrdil Debeljak. Kdaj bo pravno mnenje izdelano, še ne vedo, sicer pa z njim ne bodo seznanjali javnosti, saj "gre za interno zadevo družbe".
Sicer pa Debeljak o vsebini revizije ni želel razpravljati. "Uprava družbe se z vsebinskimi vidiki revizije ni ukvarjala," je zatrdil. Izsledke revizije je družba objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze in "s tem so vse obveznosti družbe z naslova skupščinskega sklepa - izvedbo revizije so družbi naložili delničarji na majski skupščini - izpolnjene in v celoti so bili upoštevani postopki, ki nam jih nalaga zakon o gospodarskih družbah."
"Lastniki sami odločajo, ali so z izsledki zadovoljni, ali so se njihova mnenja in pričakovanja upravičila ali ne, odgovornost družbe, uprave in nadzornega sveta je z objavo v celoti izpolnjena," je poudaril Debeljak. V domeni lastnikov je, da se odločijo, "ali želijo še karkoli v zvezi s tem storiti ali ne".
Debeljak je spregovoril tudi o curljanju informacij iz osnutka revizijskega poročila. Kot je znano, so se te v javnosti pojavile pred lokalnimi volitvami, na katerih je za ljubljanskega župana kandidiral tudi Janković, kar bi mu po mnenju nekaterih lahko škodilo.
Debeljak je zatrdil, da informacije niso prišle iz Mercatorja. "Ko so se informacije pojavile v javnosti, smo pregledali, ali so bili vsi postopki varovanj poslovne skrivnosti v podjetju spoštovani, še posebej glede na to, da je imelo dostop do njih samo omejeno število uporabnikov. Ugotovili smo, da so bili varovani vsi postopki, tako da informacije iz Mercatorja niso mogle priti v javnost," je zatrdil Debeljak.
Preiskave v družbi ne bodo sprožili. Sprožili bi jo le v primeru, da bi podatki, ki bi prišli v javnost, kakorkoli povzročili družbi škodo. "Ne ocenjujemo, da bi te informacije družbi povzročile gospodarsko škodo, zato se nismo odločili za nobene ukrepe, poleg tega so nam revizorji zagotovili, da so tudi sami spoštovali načelo poslovne skrivnosti," je dejal prvi mož Mercatorja.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.