Skladno z dogovorom naj bi od prihodnjega leta naprej tovornjaki, ki so okolju razmeroma prijazni in so doslej za tranzit potrebovali od tri do pet točk, čez državo potovali brez omejitev. Za tovornjake, ki so potrebovali od šest do osem točk, bodo še vedno veljale ekotočke, v celoti pa bo prepovedan tranzit za okolju najmanj prijazna tovorna vozila, ki so potrebovala več kot osem točk. Sistem naj bi se nepreklicno iztekel konec leta 2006 ali celo prej, če bo EU dotlej uspelo uvesti sistem evrovinjete.
Janez Kopač, minister za okolje, prostor in energijo je za 24 ur radijske novice povedal: "Za slovenske prevoznike to pomeni, da bi bil za večji del voznega parka tranzit prost. Dejstvo pa je, da se Avstrija temu zelo močno upira."
Avstrija se z današnjo odločitvijo ne strinja, saj ocenjuje, da bo zaradi tega dogovora približno milijon od skupaj 1,6 milijona tovornjakov oproščen plačevanja takse prek ekotočk. Ta uredba "ne prinaša nikakršnih ekoloških koristi", je na današnjem zasedanju sveta okoljskih ministrov zatrdil avstrijski minister za promet Hubert Gorbach. Ker pa po mnenju predsedujočega svetu, italijanskega ministra za okolje Altera Matteolija, Gorbach ni predstavil "nobenih novih argumentov", tudi ni ugodil avstrijski zahtevi po glasovanju o ekotočkah.
Ostro kritiko je zaradi sprejema odločitve o izteku dosedanjega sistema ekotočk danes v Avstriji že izrekla opozicijska socialdemokratska stranka (SPŐ). Predstavnik slednje Kurt Eder je dejal, da gre poraz Avstrije pripisati kanclerju Wolfgangu Schuesslu in zunanji ministrici Beniti Ferrero-Waldnerjevi. Stranka Zelenih celo meni, da je vlada v "tranzitni poraz vkorakal s povsem odprtimi očmi". Da je za tranzitni polom odgovorna vlada, so prepričani tudi v nevladni okoljski organizaciji Greenpeace.