Svetovni finančni in kapitalski trgi z napetostjo pričakujejo ponedeljek, prvi trgovalni dan po petkovem znižanju bonitetne ocene ZDA. O možnostih za preprečitev širitve dolžniške krize v Evropi prek telekonferenčne povezave razpravlja 17 guvernerjev centralnih bank članic Evropske centralne banke (ECB), k polni uresničitvi sprejetih dogovorov za trdnost evra pa sta danes pozvali Francija in Nemčija.
Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicholas Sarkozy sta v drevišnji skupni izjavi ponovila zavezo k polni uresničitvi dogovorov, sprejetih na vrhu evroskupine 21. julija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Voditelja obeh držav sta pozdravila "nedavno sprejete ukrepe v Italiji in Španiji za izboljšanje fiskalne konsolidacije in povečanje konkurenčnosti". Kot posebej pomemben sta izpostavila cilj italijanske vlade, da doseže uravnotežen proračun leto prej, kot je prvotno napovedala.
V ospredju današnjega telekonferenčnega pogovora guvernerjev centralnih bank območja evra je po poročanju tujih tiskovnih agencij možnost odkupa italijanskih obveznic, da bi tako zmanjšali pritisk na ceno italijanskega dolga. Podrobnosti v ECB ne želijo komentirati.
Tudi v okviru skupin G7 in G20 potekajo pogovori na različnih ravneh, saj želijo politični in finančni voditelji umiriti negativna pričakovanja pred ponedeljkovim odprtjem trgov. Najprej se bodo odprle borze v Novi Zelandiji, že današnje trgovanje v Izraelu in nekaterih Zalivskih državah pa je prineslo precejšnje padce tečajev.
V Evropi je ključno vprašanje, kako zajeziti dolžniško krizo, ki vse bolj ogroža Italijo in Španijo. Dolg Italije, tretjega največjega gospodarstva v območju evra, je prejšnji teden dosegel rekordne vrednosti, dodatno pa izglede za okrevanje poslabšuje šibka gospodarska rast in politične razmere v državi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.