Britanska vlada se mrzlično pripravlja na morebiten izstop Grčije iz evroobmočja in razmišlja, kako se najbolje zavarovati pred negativnimi posledicami okrnjenega evroobmočja. Doug McWilliams iz centra za gospodarske in poslovne raziskave je prepričan, da je konec evra v takšni obliki, kot ga poznamo danes, nekaj gotovega, vprašanje pa je, na kakšen način bo evroobmočje razpadalo. Če bi bil razpad evroobmočja načrtovan, bi po oceni omenjenega centra ta stal dva odstotka BDP evroobmočja, kar je približno 236 milijard evrov. A če bi bil razpad evroobmočja nenačrtovan, bi ta stal približno 786 milijard evrov.
Voda na mlin pesimističnim napovedim glede evroobmočja je trenutno dogajanje v Grčiji. Bežanje denarja iz Grčije se je okrepilo, odkar je postalo jasno, da politični akterji ne morejo oblikovati koalicije. Grški predsednik Karolos Papoulias je dejal, da državljani dvigujejo denar z bančnih računov, obstaja pa velik strah, ki bi se lahko razvil v paniko. Bojijo se namreč, da bo Grčija res izstopila iz evroobmočja.
Guverner Banke Anglije Mervyn King je opozoril, da bo Evropa samo sebe raztrgala, britanski premier David Cameron pa je dejal, da se države v evroobmočju morajo pobotati, če ne grozi razpad. In po Cameronovih besedah evropski voditelji ne morejo prav dolgo zavlačevati s svojo odločitvijo, kaj bodo naredili z Grčijo. "Ne glede na to, katero pot bodo izbrali, sem sam pripravljen storiti vse, da bom zaščitil to državo ter naš gospodarski in finančni sistem," je še dodal Cameron.
Zaskrbljene glede evroobmočja so tudi ZDA. Barack Obama je glede naraščajoče krize v Evropi dejal, da je to veter, ki bi lahko ogrozil šibko ameriško gospodarsko okrevanje.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.