Jezni demokrati so zavarovalniškemu gigantu AGI postavili ultimat: vrnite 165 milijonov ali pa bo kongres vsoto odvzel z izrednim zakonskim ukrepom. Težava je namreč v tem, da zavarovalnica AIG želi dobiti nova sredstva iz stimulacijskega svežnja, hkrati pa je za vodilne v zavarovalnici namenila 165 milijonov dolarjev nagrad. Zavarovalnica bi s 30 milijardami dolarjev pomoči rada premagala svetovno finančno in gospodarsko krizo.
Republikanci so opozorili, da demokrati niso tako nedolžni ter jih obtožili, da so le mirno gledali, ko je do dogovora o nagradah prišlo, in da bi finančni minister Timothy Geithner lahko oziroma moral storiti več. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je razložil, da so bile pogodbe o nagradah sprejete veliko prej, preden je prišla na oblast nova administracija.
Vendar pa te razlage ne pojasnjujejo zamude pri odkritju pogodbe o nagradah. Bela hiša je sicer izpostavila, da Geithnerju zaupa, a je jasno preložila odgovornost nanj. V torek pozno zvečer je Geithner poslal pismo vodilnim v kongresu in jih obvestil, da sodeluje s pravosodnim ministrstvom, skupaj pa poskušajo ugotoviti, če je možno izplačila AIG dobiti nazaj. V nasprotnem primeru bodo 165 milijonov vredne nagrade močno obdavčili in tako poskušali rešiti zadevo. Pravosodni minister New Yorka Andrew Cuomo je sicer ugotovil, da je AIG denar že izplačal, pri čemer je 73 posameznikov dobilo najmanj milijon dolarjev.
Ameriški predsednik Barack Obama, ki se je na dogodke ostro odzval, naj bi za namene zavarovalnice izvedel prejšnji četrtek. Seveda je obnašanje AGI sprožilo zgražanje ameriške javnosti, ki že tako ni naklonjena načrtu, s katerim Obama skuša stabilizirati finančni sistem in ekonomijo končno potegniti iz recesije.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.