Kakšni so letos okviri za "neobdavčen" regres? Do prvega julija morajo delodajalci svojim zaposlenim nakazati najmanj 1203 evre regresa, kolikor znaša bruto znesek minimalne plače, kar je slabih 130 evrov več kot lani.
Ne da bi plačali davek, pa lahko delodajalci zaposlenim izplačajo do 2145 evrov regresa, kolikor je znašala povprečna bruto plača v januarju. To je 220 evrov več kot lani.
Kdo pa bo najbolj radodaren? Celo več, kot znaša znesek neobdavčenega regresa, so v marcu nakazali v Novi KBM. Tam so delavcem nakazali 2253 evrov regresa. V Zavarovalnici Sava pa so se že februarja razveselili 2240 evrov regresa. Podobno sta tudi Telekom in Nova ljubljanska banka regres, ki je nad neobdavčenim zneskom, izplačala že februarja oziroma marca.
Najvišji neobdavčen znesek regresa so pretekli mesec izplačali še v Krki in Goodyearu. V juniju pa se jim bodo očitno pridružili še v trboveljskem Dewesoftu in na Slovenskih železnicah.
Kako dragocena je delovna sila ob rekordno nizki brezposelnosti, pa očitno vse bolj cenijo tudi trgovci. Ti napovedujejo regrese med 1800 in 2000 evri. Eurospin bo zaposlenim namenil 2000 evrov, Spar Slovenija 1900, Hofer in Lidl pa 1800 evrov.
Vse več podjetij torej nagrajuje svoje zaposlene, v vrhu Slovenskega državnega holdinga (SDH) pa so poskrbeli predvsem za vodilne. Plače sta si namreč pošteno popravila prva moža SDH. Predsedniku uprave Žigi Debeljaku se je plača z 12.800 povišala na 18.500 evrov bruto oz. za kar 5700 evrov. Članu uprave Janezu Tomšiču pa je plača narasla za pet tisočakov, in sicer z 11.500 na 16.500 evrov, so prve poročale Finance.
Razlogi pa? Povečan obseg dela, ki naj bi ga povzročili energetska kriza in pripojitev Slabe banke. Prav tako pa tudi primerjava s plačami uprav družb, ki sodijo pod SDH, in dejstvo, da se plače, razen z inflacijo, v upravi SDH niso usklajevale že vse od leta 2013.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.