To si dovolijo kljub temu, da so pri arbitraži, kjer je sodelovalo na desetine tujih in domačih strokovnjakov, stroške razkrili do centa natančno. Zneske skrivajo, kot da gre za zasebni denar in ne denar državljanov. Kdo nas torej pravzaprav zastopa?

Na ta odgovor smo čakali tri dni in na koncu izvedeli, da LB na hrvaških sodiščih že od začetka, torej od 90. let, zastopa neznani zagrebški odvetnik Matija Pečatnik, občasno pa sodeluje s slovenskim odvetnikom, ki LB brani pri nas, to je Benjamin Zagorc iz Odvetniške pisarne Zagorc. A Pečatnikova pisarna sodi ne samo med neznana, ampak celo mikro podjetja. Čeprav imajo pomembnejše odvetniške družbe pri nas in na Hrvaškem po nekaj deset zaposlenih, ima Pečatnik le dva s povprečno plačo 770 evrov neto na mesec. Leta 2016 je ustvaril vsega 134.000 evrov prihodkov in leto končal s slabimi 52 tisočaki dobička. Nič bolje ni z Zagorcem, ki je lastno pisarno ustanovil šele 15. decembra lani, torej pred štirimi meseci. Zato finančnih podatkov ni.

Koliko je LB plačala Pečatniku in Zagorcu, torej ni znano. Znano pa je, koliko je do zdaj porabila njena naslednica NLB, ki ima tri odvetnike: Ivano Orkić, Slavišo Perovića, od leta 2015 pa še Kristijana Galića. Po naših podatkih je NLB od leta 2006, ko se je vključila v spor, do 2016 vsako leto porabila okoli 140.000 evrov, lani že 375.000. K temu je treba prišteti še dobrih 100.000 evrov za odvetnike Hrvatov in sodne stroške, ki jih je NLB plačala v okviru lanske, 1,5 milijona evrov vredne izgubljene in plačane tožbe. Skupaj torej že več kot 2 milijona evrov.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.