Gospodarstvo

Iz krize tudi z razširitvijo izvoznih programov

Ljubljana, 04. 01. 2010 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za izhod iz krize je bistveno, da se obnovi povpraševanje po slovenskem blagu v tujini, je prepričan minister Gaspari. Prav tako je nujna reforma pokojninskega in zdravstvenega sistema.

Minister Gaspari
Minister Gaspari FOTO: Miro Majcen

Za izhod Slovenije iz krize je bistveno ponovno povečanje povpraševanja po slovenskem blagu v tujini, pri čemer bi se morala podjetja usmeriti tudi na trge Azije, arabskega sveta in Latinske Amerike, meni minister za razvoj Mitja Gaspari. Zaradi nujne konsolidacije javnih financ bodo edini vir dodatnih investicij do leta 2013 evropska sredstva.

Za izhod iz krize ...

Protikrizni ukrepi, kot sta subvencioniranje polnega delovnega časa in nadomestila plače delavcem na čakanju, so časovno omejeni, zato je za izhod iz krize bistveno, da se obnovi povpraševanje po slovenskem blagu v tujini, kar hkrati zahteva, da bi se slovenska podjetja zavestno odločila za diverzifikacijo izvoznih programov, je prvi dan dvodnevnega posveta o gospodarski diplomaciji na Brdu pri Kranju dejal minister Gaspari.

Slovenija je osredotočena na trge znotraj območja evra, nekdanje Jugoslavije in deloma Rusije, ostali del sveta pa slabo pokriva, ne le zaradi majhnosti, ampak tudi ker ni bilo interesa za trge, kot so Azija, arabski svet in Latinska Amerika, je dodal.

Izhodna strategija Slovenije, ki je v pripravi, se bo osredotočala na konsolidacijo javnih financ, črpanje evropskih sredstev, vpeljavo koncepta varne prožnosti, usmerjanje finančne politike v razvoj, pojavljalo se bo tudi vprašanje sanacije slabih naložb v bankah, nujno bo izvesti reformo pokojninskega in zdravstvenega sistema.

Edini potencial za dodatne investicije v Sloveniji v obdobju do leta 2013 – glede na to, kar bomo morali narediti na področju konsolidacije javnih financ – so evropska sredstva. Minister Gaspari

Rezerv v proračunu ni

Javnofinančni primanjkljaj bo treba v prihodnjih letih bistveno zmanjšati, opozarja in dodaja, da rezerv v proračunu ni. Zato je med drugim nujna reforma pokojninskega sistema, saj bi v nasprotnem primeru v naslednjih 50 letih izdatki s tega področja narasli za 10 do 12 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Nujne bodo tudi izboljšave v zdravstvenem sistemu, pri čemer ni težava kakovost storitev, ampak ekonomičnost sistema.

Nujno bo izboljšati črpanje sredstev evropske kohezijske politike. V finančni perspektivi 2007–2013 je bilo po njegovih besedah počrpanih okoli 15 odstotkov razpoložljivih sredstev, tako da bi morali do leta 2013 počrpati okoli milijardo evrov letno. Potrebno bi bilo zmanjšati administrativne ovire in programe, ki ne dajejo rezultatov, in jih zamenjati z boljšimi. Slednje je tudi v središču priprave programskega proračuna.

Evro
Evro FOTO: Reuters

Postavitev zgornje meje plačevanja prispevkov

Glede varne prožnosti minister pričakuje težavno usklajevanje med socialnimi partnerji. Zavzema se za hkratne spremembe na področjih delovnih razmerij, zaposlovanja, minimalne plače, tudi socialnih prispevkov. Težava je visoka obremenitev dela s prispevki, dodaja, tako da se zavzema za postavitev zgornje meje plačevanja prispevkov, s čimer bi razbremenili "najproduktivnejši del prebivalstva".

Za boljši razvoj bi bilo nujno uskladiti politike nekaterih institucij, kot so SID banka, Eko sklad in Stanovanjski sklad, jih povezati in jim dati osnovno programsko usmeritev, da bi prevzele vlogo "osnovnega financerja na svojih področjih".

Pojavlja se vprašanje, ali bo potrebno sanirati nekatere slabe naložbe bank. "Vprašanje trenutka je, kdaj bo pri posamezni banki prišlo do zahteve po dokapitalizaciji; ampak ne zaradi širjenja, zaradi sanacije bilanc," pravi Gaspari in dodaja, da bi bilo zato treba pripraviti osnovna izhodišča za sanacije.

Pomembno vprašanje je tudi nadaljnja privatizacija – minister je omenil finančno področje, telekomunikacije in energetiko – in ustanovitev nove agencije za upravljanje z državnim premoženjem ter preoblikovanje Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe.

Preoblikovanje Kada in Soda ter ustanovitev agencije za upravljanje s premoženjem so sicer še edine odprte točke pri vstopanju Slovenije v Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), pravi minister, ki tako pričakuje, da bo Slovenija maja dobila povabilo za vstop, nato pa po postopku v DZ formalno v organizacijo pristopila v juliju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
05. 01. 2010 18.27
Buena Vita
05. 01. 2010 16.23
DOSLEJ SE NI NOBENI KOMUNISTIĆNI DRŽAVI USPELO IZKOPATI IZ DOLGOV IN DREKA,,SLOVENSKI KOMUNISTI SO ŠE TOLIKO SLABŠI,KER NIMAJO TOPČIDERA---ZATO CMERIJO
zagi12
05. 01. 2010 15.54
PA TUD ŠELE TAKRAT KO BO G.DANILO T.VREDI ČISTKO NAREDO NA NAŠI VLADI MED TAJKUNI INPOSTAVO BOL POSTENE NAVLADO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
Uroš Palhartinger
05. 01. 2010 14.33
Kekci naivni... Iz krize se bomo zares izkopali šele takrat, ko bodo vsi krediti za nazaj izplačani in bo rast plač sledila gospodarski rasti... Gospodarska rast, ki temelji na zadolževanju pa je le finančni balon. Z baloni je pa žal tako, da jih je praktično nemogoče zakrpati, ko enkrat počijo...
Leandra
05. 01. 2010 14.29
Izhod iz Krize je mogoč edino z Kitajskimi Avtobusi Injekcijami katere morajo doboiti vsi v sedanji Administraciji in več kot polovica parlamenta ter cel pravosodni sistem..
tron3
05. 01. 2010 14.09
Kako je pameten, jočem od sreče, še malo pa bomo živeli v raju, mag. iz Novega Sada je natrosil modre besede, samo eno napako imajo stavki njegovi, da za uspešen prodor na tuje trge potrebujemo znanje in vlaganje v nove produkte, samo s tem lahko konkuriramo na svetovnem trgu, da se pa to ne bo zgodilo je pa garant Samo Hribar Milič.
Uporabnik113189
05. 01. 2010 11.53
Načeloma se strinjam, da je nujno investirati v izvozne programe, ter izboljšati njihovo stroškovno učinkovitost. To pa ne bo uspelo, če ne bodo na domačem trgu padle cene vseh tistih, ki so v monopolnem položaku ali vlečejo rento. Ne znam si predstavljati izvoznika, ki tekmuje s svetom, kjer cene energentov in vhodnih surovin večinoma padajo, pri nas pa dnevno spremljamo podražitve in posledično zahteve po višjih plačah ter potiskanje vedno več ljudi prko prahga revščine. Iz prakse bi lahko rekli, da danes vse stroške te krize nosi državljan. Državljani saniramo banke in podjetja s krediti države na naš račun, vse pa plačamo z nizkimi plačami in visokimi cenami vsega kar je najbolj nujno za življenje. Za večji izvoz bo potrebno najprej tistim, ki na domačem trgu višajo cene osnovnih surovin naviti ušesa.
bron
05. 01. 2010 10.27
KDO BO PA KUPOVAK NAŠO ROBO KAR POGLEJTE NIHČE NE KUPI MILIČA PAHORJA ALI CELO TURKA TO JE NEPOMEMBNA ROBA ŠKRT.
silur
05. 01. 2010 09.40
Malo populizma pa ne škodi, tako ,da narod dobi vtis,kako se trudijo. Je pa to, že vsem znano.
vasija
05. 01. 2010 04.03
naj jih nekdo prosim zbudi ali pa ust... - karkoli - sam, da je že konec te agonije!
dana123
04. 01. 2010 23.19
Mi tonemo, naši vladalci nam pa vodo opisujejo!
Hemisekcija
04. 01. 2010 22.30
Azije, arabskega sveta in Latinske Amerike,bi bile zanimive....NEBI REKEL. Pokrivamo pa države nekdanje Jugoslavije in deloma Rusije ... Imamo podjetje pa ne razumem kako naj bomo konkurenčni na trgih , kjer je cenejša delovna sila, manjše dajatve, cenejše surovine, skoraj vsakega se da podkupit.....Osredotočit se moramo na razvitejše države in tržit kvaliteto(smo cenjeni,zaenkrat). Za isti denar se pri nas naredi bolje kot v NEMČIJI. Zakaj? Ker mora za določen artikel Nemec plačati 3 višjo urno postavko. Kar pomeni da ima naš Janez še 2x več časa da stvar izpili in izboljša.Mi pač to izkoristimo. Kitajci naj prodajajo v bivšo Jugo. Slabo mi ratuje ko gledam te zmazeke. Vse bojo sprodali pa spufali. ŠKODA, samo mene se javni dolg ne tiče. NISEM NIČ POTPISAL.
manco-capac
04. 01. 2010 21.05
Lepo prosim gospoda ministra Gasparija, da se neha vtikat v socialne prispevke, ker le-ti niso dajatev državi, ampak del plače delavca. Naj se briga za davke!
ekskluziv.scena
04. 01. 2010 20.36
Naj povedo, da so nas (smo se) glede eu nate..... Kot nevtralni, samostojni državici bi nam šlo bolje. Sedaj pa nam dirigirajo drugi.
ekskluziv.scena
04. 01. 2010 20.08
Na kaj že diši tale "nekoč", jonas? Bolj za šalo, kot zares, ampak vseeno...
ekskluziv.scena
04. 01. 2010 20.05
jonas6904.01.2010, 19:280 IPIMDOPO Slovenija je nekoč imela ogromno zadrug za sadje in zelenjavo in veliko grosistov in ostalih privat trgovin, potem pa je prišel janković s pomočjo a. ropa seveda in s pomočjo države pokupil vse trgovine, začel uvažati poceni zelenjavo ki raste v bazenih in uničil pol slo kmetijstva. Se strinjam.
Leandra
04. 01. 2010 19.58
Z ukinitvijo gospodarske zbornice in ustanovitvijo Ljudskih sodišč kjer bodo letele glave kot po tekočem traku...??
alterego
04. 01. 2010 19.52
... in razrešitvijo Hribar-Miliča!
ekskluziv.scena
04. 01. 2010 19.43
jonas6904.01.2010, 19:28 samo? ampak nekaj malega pa je res bilo v redu.
odbogaposlan
04. 01. 2010 19.40
Boljš bi blo, da gre sekrete čistit!