
Nekdanji generalni direktor propadlega energetskega velikana Enrona Jeff Skilling je bil obsojen na 24 let in štiri mesece zapora, ker je v letih 1998-2001 zavajal vlagatelje in prikrival slabo finančno stanje podjetja. Teksaško zvezno sodišče je Skillinga maja letos spoznalo za krivega v 19 točkah obtožnice, ki ga je med drugim bremenila goljufije in poneverb.
"Zločin takšnih razsežnosti si zasluži resno kazen," je ob izreku 292-mesečne zaporne kazni dejal sodnik Sim Lake. Sodišče je Skillingu naložilo še plačilo globe v višini 45 milijonov dolarjev. Za poplačilo globe bodo Skillingu odvzeli premoženje, tudi dom.
Nekdanji šef Enrona pa je vse obtožbe zanikal in napovedal pritožbo. Sodnik je odločil, da bo Skilling do pravnomočnosti sodbe v hišnem priporu. Poleg Skillinga je bil maja obsojen tudi ustanovitelj in nekdanji predsednik Enrona, zdaj že pokojni Kenneth Lay. Sodnik je obsodbo razveljavil, ker Lay v sodnem procesu ni imel možnosti v popolnosti izpodbijati obsodbe in ker vlada ne bi smela imeti pravice kaznovati pokojne osebe.
Škandalu, ki je v javnost pricurljal leta 2001, je sledil odpust 21.000 uslužbencev. Enron je šel v stečaj, za seboj pa pustil 31,8 milijard ameriških dolarjev dolgov. Enron je šel v stečaj decembra 2001, potem ko so vlagatelji in analitiki Wall Streeta spoznali, da jih je vodstvo podjetja najmanj dve leti z lažnim prikazovanjem poslovnih rezultatov krepko zavajalo. Med drugim so vodilni v Enronu skupaj z nekaterimi podrejenimi ustvarjali in vodili razna vzporedna partnerska podjetja, s pomočjo katerih so prikrivali izgube in napihovali dobičke Enrona.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.