Ne gre za prevzem niti napoved prevzema, zagotavljajo pri Deutsche Bahn, ampak za povsem običajne redne sestanke z vladami, s katerimi se pogovarjajo o možnostih naložb v logistiko. Tudi ta sestanek, sicer že četrti, naj ne bi bil nič drugačen in zelo splošen. Kaj točno bi pomenil njihov vstop v Slovenske železnice, še ne želijo pojasnjevati. Prav tako morebitnega sodelovanja z nemškimi železnicami ne komentirajo ne na slovenskih železnicah ne v vladi. Od tam so nam poslali le skopo pojasnilo, da se vlada pospešeno ukvarja s scenariji za Slovenijo najoptimalnejše rešitve razvoja železniškega transporta.
Predlog naše vlade je, da bi Nemcem prodali 49 odstotkov holdinga Slovenskih železnic, poleg tega pa bi kupili večino tudi v Luki Koper in Intereuropi, v katerih pa bi država ohranila 25 odstotkov in eno delnico. Nemci pa bi v zameno do leta 2020 v železniško infrastrukturo vložili približno 9 milijard evrov, poleg tega bi sofinancirali izgradnjo tretjega pomola Luke Koper in izdatno sofinancirali gradnjo drugega tira med Divačo in Koprom. Nemcem bi država prodala zgolj podjetje, medtem ko bi tiri ostali v slovenskih rokah.
Stroka sicer povezovanje podpira. Predavatelj ekonomike transporta na ljubljanski ekonomski fakulteti Samo Zupančič je prepričan, da bi naša podjetja ob morebitni povezavi z Deutsche Bahnom, čeprav se tudi ta zadnje čase spopada s finančnimi težavami ter pritiskom sindikatov, pridobila. "Razvoja železnice ob zastareli opremi ni mogoče pričakovati brez kakršne koli močne tuje pomoči," pravi Zupančič. Koncern Deutsche Bahn namreč v 150-ih državah sveta skupaj z logističnimi podjetji Schenker in Railion zaposluje prek 230.000 zaposlenih, ki letno pridelajo za pet slovenskih državnih proračunov prihodkov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.