"Prišlo je do tehnične spremembe na strani dobavitelja surovih kož, zato smo se odločili, da za ta teden zaustavimo proizvodnjo," pojasnjuje Barbara Fuerst, ki v Industriji usnja Vrhnika (IUV) skrbi za odnose z javnostmi, in dodaja, da so v podjetju ostali samo tisti, ki so nujno potrebni za opravljanje tekočih poslov.
Uprava se je za to potezo odločila z vidika racionalizacije stroškov. "Glede na to, da bi proizvodnja zaradi pomanjkanja surovine lahko potekala le zelo okrnjeno, je bila racionalnejša odločitev, da zaposleni ta teden ostanejo doma, s čimer bo podjetje prihranilo stroške ogrevanja, elektrike in podobne izdatke," pravijo v vodstvu.
Hkrati dodajajo, da so pri sprejemanju odločitve o ustavitvi proizvodnje upoštevali tudi časovno dinamiko proizvodnih naročil, ki tako odločitev dopušča. Realizirana bodo vsa naročila, mogoče bo po besedah Fuerstove za to potrebna kakšna delovna sobota, kjer bodo delavci delali iz naslova prerazporejenega delovnega časa.
V vodstvu IUV so sicer še navedli, da so 30. oktobra delavcem izplačali prvi obrok regresa v višini 200 evrov, zaposleni pa so poleg tega zaenkrat prejeli prvi del septembrske plače v višini 180 evrov. Preostanek te plače in regresa bo izplačan iz tekočih prilivov oziroma – če ne prej – iz sredstev dokapitalizacije.
Dokapitalizacija in prisilna poravnava skupaj z intenziviranjem trženja novih programov družbe predstavljata temeljna ukrepa, ki ju je predlagala uprava družbe za rešitev likvidnostnih težav, v katerih se je podjetje znašlo po nenadejanem strmem padcu prodaje starega, konvencionalnega programa usnja s kromom. Slednjega v IUV opuščajo, a še vedno proizvajajo v znatni meri, dokler ga ne bodo uspeli v polnem obsegu nadomestiti z novimi programi usnja brez težkih kovin in certificiranega organskega usnja.
Glede poteka postopka prisilne poravnave v IUV pojasnjujejo, da je bil načrt finančne reorganizacije oddan na pristojno okrožno sodišče 30. septembra, 5. novembra pa je rok za objavo točnega seznama terjatev, prijavljenih na okrožno sodišče. O dokapitalizaciji pa pravijo, da so prospekt vložili na agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) in zdaj čakajo na njegovo potrditev. Po tem se lahko prične postopek dokapitalizacije.
Sindikat: To ni sprejemljivo
"Z vidika delavcev ni sprejemljivo, da prihaja do takih stvari - da nimamo za surovino in repro material in da smo zato morali zaustaviti proizvodnjo," pa je za STA povedal predsednik sindikata delavcev IUV Slavko Zalar. "Uprava je dolžna priskrbeti te stvari pravočasno," je dejal in dodal: "Mi bi radi delali, tako kot znamo, uprava pa mora prevzeti odgovornost, da do takšnih stvari ne prihaja."
Po njegovem mnenju sicer brez dokapitalizacije oziroma finančne injekcije. "IUV ne bo mogel ponovno zaživeti tako, kot bi moral".
Medtem ko je bilo v začetku leta v IUV zaposlenih 671 delavcev, jih je bilo septembra še okrog 640. Zmanjšanje števila je po pojasnilih uprave rezultat rednega upokojevanja in odpovedi delovnih razmerij na strani delavcev. Po Zalarjevih pojasnilih je razlog za odhode delavcev negotovost. "Že celo leto smo v neki negotovosti; plače se neredno izplačujejo. Skratka, ne vidijo neke perspektive," je povedal in hkrati opozoril, da se "uprave menjajo po tekočem traku brez vsake odgovornosti" ter da bi "tudi država morala koga poklicati na odgovornost".
Sod prodaja delež kapitala
Slovenska odškodninska družba (Sod) pa je že v začetku oktobra objavila oglas za prodajo 78,48 odstotka kapitala IUV. Sod namreč ocenjuje, da IUV potrebuje ustreznega strateškega partnerja. "To je glavni razlog za objavo razpisa za izkaz interesa za nakup 78,48-odstotnega deleža družbe," so tedaj povedali v družbi in dodali, da bo njihova odločitev temeljila predvsem na programu nadaljnjega razvoja družbe, ki ga bo interesent predstavil, in na preostalih pogojih, opredeljenih v razpisu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.