Italijanski turizem se je znašel v hudi krizi. Samo januarja je delo izgubilo 4,5 odstotka zaposlenih v italijanskem hotelirstvu, med zaposlenimi za določen čas pa jih je na cesti pristalo deset odstotkov. Do konca tega leta utegne zaposlitev izgubiti 100.000 delavcev v italijanskem turizmu, kar je še enkrat več od števila delovnih mest, ki so ogrožena v avtomobilski industriji, svarijo v italijanskem turističnem združenju Federturismo.
Da bi lahko prebrodili krizo, italijanski turistični delavci od vlade zahtevajo lažji dostop do posojil in davčne olajšave. V Italiji znaša davek na dodano vrednost v turizmu deset odstotkov, v Španiji sedem, v Franciji pa le 5,5 odstotka. Španska vlada je za pomoč domačemu turizmu že namenila 400 milijonov evrov.
Zaradi finančne in gospodarske krize so ogrožena predvsem manjša turistična podjetja v Italiji. Raziskava združenja Federturismo napoveduje, da bodo letos v državi zaprli od tri do pet odstotkov hotelov, resno je ogroženih 13.000 večinoma družinskih podjetij.
Italijanska vlada je sprejela ukrepe za pomoč bankam, avtomobilski industriji in proizvajalcem gospodinjskih aparatov, a je popolnoma prezrla dramatičen položaj v turizmu, enem od temeljev italijanskega gospodarstva, kritizira združenje.
Ob tem je zanimivo, da premier Silvio Berlusconi na vsa usta hvali protikrizne ukrepe, po njegovih besedah nobena druga vlada v Evropi ni naredila več kot italijanska. V nekem televizijskem pogovoru je izrazil tudi mnenje, da stanje sploh ni tako slabo in da mediji vse skupaj predstavljajo preveč dramatično.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.