Predsednik uprave družbe Atlantic Grupa Emil Tedeschi je dejal, da so prišli kot strateški investitor, da bi razvijali vseh pet ključnih proizvodnih linij Droge Kolinske. Droga Kolinska bo ohranila ime in proizvodnjo kave, vode in brezalkoholnih pijač, sladkih in slanih prigrizkov in otroške hrane.
Proizvodnje ne nameravajo seliti iz Slovenije, razvijali pa bodo še druge proizvodne zmogljivosti v Srbiji, BiH in Makedoniji. Revitalizirati nameravajo tudi nekatere Drogine izdelke, ki so bili v preteklosti uspešni, in za katere menijo, da bi jih lahko uspešno ponudili trgu.
"Prišli smo, ker smo prepoznali izredno družbo in sposobne ljudi," je zatrdil Tedeschi. Kakršni koli namigi, da je Atlantic Grupa kupila Drogo Kolinsko iz špekulativnih razlogov, so po njegovem nesmiselni. Pač pa se pogovarjajo o možni prodaji zemljišča v Ljubljani, ki ne predstavlja Drogine osnovne dejavnosti.
Z "zgodovinskim poslom" je zadovoljen tudi predsednik uprave Droge Kolinske Slobodan Vučićević. Za posel sta po njegovem značilna dobra cena in dober kupec. Zadovoljen je predvsem, ker je Droga Kolinska za novega lastnika dobila strateškega partnerja.
Atlantic Grupa je Drogo Kolinsko kupila za 382 milijonov evrov, od cene pa bo treba odšteti finančni dolg Droge Kolinske. Ta je maja znašel 146 milijonov evrov. Atlantic bo tako plačal okrog 242 milijonov evrov, nase pa obenem prevzel 146 milijonov evrov dolga Droge Kolinske, sta pojasnila Tedeschi in prvi mož Istrabenza Tomaž Berločnik.

Kako je potekal posel in kaj to pomeni za Istrabenz?
Atlantic Grupa je v Sloveniji za potrebe nakupa Droge Kolinske ustanovila hčerinsko družbo Atlantic Naložbe, ki v poslu sodelujejo z 170 milijoni evrov lastnega kapitala in 78 milijonov evrov dolgoročnega kredita. Posojila so zagotovile banke Unicredit, Zagrebačka banka, Raiffeisen banka in Raiffeisen Zentralbank. Sodelovanje v 80 milijonov evrov vredni dokapitalizaciji Atlantic Grupe, ki bo sledila, je zagotovil nemški DEG, pričakovati je tudi dogovor z EBRD.
S prodajo Droge Kolinske se bo dolg Istrabenza do bank po Berločnikovem mnenju zmanjšal za skoraj polovico. Prodaja bo po njegovem povečala možnosti za dosego prostovoljne poravnave, o čemer se bodo z bankami pogovarjali jeseni.
V naslednjih treh letih Istrabenzu po Berločnikovih napovedih ne bo potrebno plačevati dolga. V tem času bo lahko prestrukturiral vse svoje divizije in jih morda četrto leto prodal. Istrabenz nadaljuje s prodajo Instalacije in prodajo hotelo Grand Hotela Adriatic v Opatiji, Hotela Kempinski Portorož in družbe Turizem Kras, je še dejal Berločnik.
Sicer pa je Istrabenz v fazi prodaje Droge Kolinske bil v stiku s 55 potencialnimi kupci, 32 strateškimi kupci in 22 finančnimi investitorji. Prejel je osem nezavezujočih ponudb, v nadaljni postopek pa jih spustil šest. Dva ponudnika sta zatem odstopila, štirje pa so tekmovali skoraj čisto do konca.
Na koncu so prejeli tri zavezujoče ponudbe, Atlantic Grupo, ki je po Berločnikovih navedbah ponudila najboljše finančne in ostale pogoje, pa so izbrali pretekli teden. Za celoten proces prodaje je potencialni kupec porabil od 1,5 do dva milijona evrov, je še dejal.

Prodaja cena za politično kupčkanje?
Ob prodaji Droge Kolinske pa se je oglasil tudi nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar, ki pravi, da je to "cena za politično kupčkanje" ob uvedbi prisilne poravnave nad Istrabenzom, kljub temu da so bili po njegovi oceni izpolnjeni vsi pogoji za prostovoljno poravnavo. Bavčar pravi, da je Istrabenz dobro podjetje z dobrimi naložbami.
Prav te dobre naložbe so bile po Bavčarjevem mnenju razlog, da so se nekateri že videli v vlogi prodajalcev naložb Istrabenza in ''so zato preko kriminaliziranja in javnega linča mene osebno napovedovali in zahtevali stečaj družbe". Pri tem sta po njegovih navedbah zlasti izstopala ljubljanski župan Zoran Janković in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik.
Bavčar je sicer ponosen, da so ustvarili dobro mednarodno utrjeno podjetje Droga Kolinska, vendar obžaluje, da je Istrabenz prisiljen v prodajo že zdaj, in sicer "samo zaradi političnih obračunavanj". Izrazil je tudi upanje, da bo kupec Atlantic Grupa krepil blagovne znamke Droge Kolinske na mednarodnem trgu in tako ohranjal zaposlenost.

Čeprav so predstavniki Droge Kolinske zadovoljni, pa politiki odločitev obžalujejo
Odločitev Istrabenza, da družbo Droga Kolinska proda hrvaški skupini Atlantic Grupa, predstavniki slovenskih parlamentarnih strank večinoma obžalujejo. Kot opozarjajo, je Droga Kolinska eno pomembnejših slovenskih podjetij v živilsko-predelovalni industriji, ki bi ga bilo treba zadržati v slovenskih rokah.
Poslanec SD Janko Veber je glede prodaje Droge Kolinske zadržan. Spomnil je, da je pred leti tudi Žito del proizvodnje preselilo na Hrvaško, vendar projekt ni zaživel. Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic prodajo obžaluje. Kot je poudaril, je seveda trg odprt, a vendar sam Drogo Kolinsko vidi kot "enega od ponosov in simbolov slovenskega gospodarstva, tudi kot uveljavljeno in dragoceno blagovno znamko".
'Prodaja je stvar gospodarstva'

Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem meni, da je prodaja podjetja stvar gospodarstva. "Na nek način je to odraz stanja, tudi morda znotraj skupine Istrabenz, ki je v stiski in išče vse možnosti. Kaj so naredili z nekoč zelo zdravo firmo pa nas lahko vedno skrbi, ne glede na to, kdo je lastnik," je dejala.
Da je prodaja posledica Istrabenza meni tudi vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec, ki izpostavlja, da je prodaja droge Kolinska verjetno ena od slabih odločitev. Podobnega mnenja je tudi poslanec SDS Andrej Vizjak, ki meni, da "gre Istrabenzu zares zelo težko, da tudi s prodajami uveljavljenih blagovnih znamk rešuje lastno kožo".
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik pa je prepričan, da bi morala Slovenija prehrambeno in predelovalno industrijo "v največji meri zadržati v slovenskih rokah". "To je po moji oceni slaba novica," je rekel glede prodaje.

Nad odločitvijo o prodaji je razočaran tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič. Gre za "eklatantno svinjarijo, ki so si jo po mojem mnenju privoščili s privolitvijo slovenske vlade", je povedal. Vladajoči koaliciji je po Jelinčičevem mnenju vseeno, kam gredo nacionalni ponos in poslovne znamke, "ki imajo ceno in vrednost v svetu". "Mislim, da je to zločin, kar se je naredilo," je dejal Jelinčič, ki je prepričan, da je to vprašanje povezano tudi z arbitražnim sporazumom s Hrvaško.
Ministrstvo se zaveda, da gre za odprti trg
Na prodajo se je odzvalo tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na ministrstvu se zavedajo, da gre za odprti trg, ki deluje po ekonomskih načelih, ne glede na spremembo lastništva pa pričakujejo, da bodo razvoj, proizvodnja in delovna mesta ostali v Sloveniji.
Kuhar: To ni bilo presenečenje
Za tiste, ki spremljajo dogajanje v prehrambeni industriji, prodaja Droge Kolinske ni presenečenje, je ocenil agrarni ekonomist z ljubljanske biotehniške fakultete Aleš Kuhar. Kot je pojasnil, je bilo tak scenarij mogoče pričakovati, že odkar je Istrabenz Drogo in Kolinsko integriral z namenom v prodaji iztržiti čim več. "To je del ekonomskega sistema, v katerem delujemo, to so legitimne poslovne odločitve, da se kupuje in prodaja," je povedal. Droga Kolinska je po njegovem mnenju izrazito konsolidirano in dobro stoječe podjetje. To, da jo je kupilo hrvaško podjetje, pa na nek način "ima neko vsebino" tudi za narodno gospodarstvo, je ocenil.
"Če pustimo ob strani, da bodo lastniki tujci – to je po mojem nepotrebno, saj če se sedanji lastnik ne bi tako zapletal v poslovne operacije, prodaje ne bi bilo treba izvesti – ne vidim neke negativne zgodbe zadaj, razen pač menjave lastništva," je še povedal Kuhar.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.