Lastniki kranjskega Iskraemeca so zavrnili predlog uprave za dokapitalizacijo družbe s konverzijo terjatev celjskega Engrotuša, ki bi tako postal tretjinski lastnik podjetja.
Poleg tega so lastniki zvrnili tudi nasprotni predlog, ki sta ga podala Kapitalska družba (KAD) in Slovenska odškodninska družba (SOD), po katerem bi sama skupaj s KD Holdingom dokapitalizirala Iskraemeco prav tako v višini 2,75 milijarde tolarjev.
Kot je po končani skupščini, ki je bila odprta za javnost, poudaril predsednik uprave Iskraemeca Karl Rozman, so nad odločitvijo lastnikov razočarani. "Mi smo menili, da bodo lastniki proces, ki ga vodimo podprli, glede na to, da je bil voden transparentno in smo se zlasti državnim lastnikom prilagajali," je povedal Rozman, ki ga je predlog obeh paradržavnih skladov presenetil.
"Ker bomo posojeni denar Engrotuša z zavrnitvijo dokapitalizacije vrnili, bomo vsaj v naslednjih dveh tednih zelo težko živeli, saj imamo zelo malo prilivov in velike izdatke," je poudaril Rozman. Ob tem je pojasnil, da so danes zadržali izplačilo avansov dobaviteljem, da bi lahko v četrtek izplačali plače zaposlenim. Glede morebitnega stečaja pa je poudaril, da ni verjeten, saj ne odgovarja niti lastnikom niti upnikom, zato pričakuje, da bodo skupaj z lastniki iskali nadaljnje rešitve.
Direktor SOD Marko Pogačnik je poudaril, da bi dokapitalizacija s strani paradržavnih skladov omogočila kapital za nadaljnji razvoj podjetja. "Hkrati smo se za to ponudbo odločili, da bi zavarovali svoj lastniški delež in zaščitili male delničarje ter omogočili dogovor med upravo in upniki, tako da ne bi prišlo do njihovega oškodovanja," je pojasnil Pogačnik. Za nasprotovanje dokapitalizaciji s strani Engrotuša pa so se med drugimi odločili zato, ker jim celjska trgovska družba ni dala zagotovil, da bo proizvodnja ostala v
Sloveniji.
KAD in SOD, ki imata skupaj 36-odstotni delež v kranjskem proizvajalcu števcev, sicer dolgoročno ne nameravata ostati lastnika Iskraemeca. Dogovora o tem, komu bi lahko svoj delež prodala, za zdaj še ni. "Z ljubljansko Iskro in Engrotušem smo opravili le pogovore za zaščito lastniškega deleža," je poudaril predsednik uprave KAD Tomaž Toplak.
Vodstvo paradržavnih skladov, ki je prepričano, da prisilna poravnava ni primerna platforma za iskanje strateškega partnerja, sedaj pričakuje, da se bo odprl nov krog pogovorov. Toplak meni, da bo v kratkem sklicana nova skupščina in da se bodo kmalu odprla nova pogajanja o tem, kako zagotoviti potrebno sanacijo Iskraemeca.
Ob tem je Toplak obstoječo upravo Iskraemeca pozval, naj odstopi. Slednja na čelu z Rozmanom tega ni storila, saj je prepričana, da bi bilo to korektno le v primeru, da bi družba dobila novega večjega lastnika, ki bi tako imel vpliv pri imenovanju vodstva družbe. O morebitni odstavitvi obstoječe uprave, ki je na današnji skupščini skupaj z nadzornim svetom prejela razrešnico za minulo leto, bo tako odločal nadzorni svet.
Direktorica družbe pooblaščenke Iskraemeco DUS, ki je podprla vstop Engrotuša, a zavrnila predlog paradržavnih skladov, Marija Šenk je bila razočarana nad tem, da sta KAD in SOD tik pred zdajci vložila nasprotni predlog, medtem ko bi se lahko že prej prijavila na razpis na dokapitalizacijo Iskraemeca. "Sedaj je potrebno umiri situacijo, ker največ lahko izgubijo zaposleni," je poudarila Šenkova, ki je paradržavnima skladoma očitala tudi, da se za situacijo v Iskraemecu sploh ne zanimata.
Takšne očitke je Toplak zavrnil in poudaril, da so pogovori z družbo pooblaščenko, ki ima 51-odstotni lastniški delež Iskraemeca, in vsemi akterji ves čas potekala. Ob tem je poudaril: "Večina od 1600 zaposlenih je ujeta v družbo pooblaščenko, za katero resno dvomim, da jim posreduje prave informacije o tem, kaj se v podjetju dogaja."
Pravni zastopnik ljubljanske Iskre, ki je pripravljena v Iskraemeco vstopiti kot strateški partner le, če prisilna poravnava ne bo izpeljana, in bank upnic Stojan Zdolšek je presenečen, da DUS ni podprl predloga KAD in SOD. "Očitno tudi pooblaščenka deluje usklajeno z upravo in s tem izkazuje, da ji ni do tega, da bi uredili stanje, ampak ima nekatere drugačne cilje," je poudaril. Ob tem je dodal, da sta vsaj KAD in SOD spoznala, da ni mogoče sanirati Iskraemeca na račun upnikov, ampak da morajo lastniki vložiti svoj kapital, da bi financirali sanacijo.
V Engrotušu pa so današnji razplet pričakovali. Kot so poudarili, so kot edini v državi stopili v sanacijo Iskraemeca z resnimi nameni in interesom, da v Kranju ohranijo 1600 delovnih mest ter proizvodnjo, ki ima veliko tehnološkega znanja, svetovno perspektivo in tradicijo. "Očitno pa to v Sloveniji ne šteje veliko in so interesna razhajanja posameznih skupin pač tolikšna, da je tudi tako veliko podjetje postalo žrtev na plečih vseh tistih, ki bodo morali skrbeti za razrešitev socialnih usod in finančnih dubioz," so sporočili iz Engrotuša.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.