Izbor inženirka leta v ospredje postavlja osebo, ki je s svojim delom in osebnostjo zgled in navdih mlajšim generacijam deklet, da se bodo lažje odločala za perspektivne inženirske poklice. V letošnji generaciji slovenskih inženirk je komisija 'predsednico razreda' prepoznala v Rosani Kolar. V oči pade njena skromnost in spoštljiv odnos do dela – njeno zavedanje, da je za varno in udobno popotovanje nad tlemi ključen prav vsak zaposleni, meni žirija.
Ob prejemu kipca se je Rosana Kolar zahvalila za izjemno priznanje. "Počitim se počaščeno, da danes stojim na odru skupaj z devetimi izjemnimi inženirkami. To priznanje je priznanje nam vsem. Vse nominiranke smo zmagovalke. Zahvaljujem se moji družini, ki je prepoznala mojo drugačnost in me ves čas podpirala ter podjetju Adria Tehnika in mojim fantom v hangarju, ki so mi ves čas nesebično predajali svoje dragoceno znanje in izkušnje," je povedala Inženirka leta 2022.
Delo v pisarni Rosane Kolar nikoli ni privabljalo. Kot pravi sama, se je odločila za "zahtevnejšo, a učinkovitejšo" pot opravljanja svojega poklica. Pred šestimi leti jo je vodila želja po spoznavanju prav vseh faz dela, zato je začela na začetku in kot pomočnica letalskega mehanika opravljala najpreprostejša dela letalskega vzdrževanja. V letu 2022 je pridobila svojo prvo licenco: B1 letalski mehanik za tip Airbus A320 family.
Prepričana je, da odličnega inženirja ne sme biti strah mnenja okolice, saj je včasih ravno to zavora nadaljnjega razmišljanja. Verjame, da so mladi danes z odločnostjo, odgovornostjo, vztrajnostjo ter jasno zastavljenimi cilji lahko kos predsodkom o 'ženskih' in 'moških' poklicih.
In če nekateri danes privzdignejo obrvi, ko jih na letnem servisu avtomobila pričaka avtomehaničarka, bi jih verjetno to še več storilo ob obisku hangarja.
Rosana je ena redkih žensk v Sloveniji, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal. Žirija letošnjega izbora je v njeni vztrajnosti, samozavesti in trdni prepričanosti v svoje poslanstvo prepoznala svojevrstno pionirko dela v aviaciji, področja, na katerega so vezani globoki stereotipi.
Metodologija izbora inženirke leta 2022
Na odločitev, katera od letošnjih 10 nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri žirije: vseh pet generacij nominirank za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. Skupaj kar 119 članic in članov žirije.
Deset letošnjih nominirank
Med letošnje nominiranke za Inženirko leta 2022 so se uvrstile Tajda Bogovič, razvijalka programske opreme v podjetju MESI, razvoj medicinskih naprav, d.o.o.; Neža Guzelj, projektna in produktna vodja v razvoju v podjetju MAHLE Electric Drives Slovenija d.o.o.; Ana Kavčič, samostojna informatičarka v podjetju KRKA, d. d., Novo mesto; Rosana Kolar, letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika, vzdrževanje letal, d.o.o.; Viki Petrovič, višja tehnična svetovalka v podjetju Loftware; Tajda Pirnat, specialistka za skladnost produktov z direktivami in regulativami v podjetju Danfoss Trata d.o.o.; Barbara Pogačar, preskusna inženirka v SIQ Ljubljana; Špela Poklukar, specialistka strojnega učenja v podjetju Endava, digitalne rešitve, d.o.o.; Jerneja Sedlar, projektna inženirka v službi za razvoj in investicije v Holdingu Slovenskih elektrarn; Lara Topol, vodilna inštruktorica osebja proizvodnje in inženirka izmene v Nuklearni elektrarni Krško.
Slovesnosti se je udeležila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti nominirankam in nagrajenki iskreno čestitala, ob tem pa poudarila, da imamo v družbi manj potenciala, če dekleta zaradi stereotipov odvračamo od poklicev, ki ga želijo opravljati.
"Stereotipi in predsodki o moških in ženskih poklicih so škodljivi, zato moramo najprej vsak sam ter nato tudi kot družba poskrbeti, da postanejo del preteklosti. Zgledujmo se po tistih, ki premikajo meje!" je povedala.
Dodala je, da so vse nominiranke, še posebej pa nagrajenka gotovo vzgled, kako te meje premikati. Predsednica prav tako meni, da danes v bitki zatalente ne tekmujejo več le podjetja, temveč predvsem države. "Zato je naša dolžnost, da z vsakim talentom ravnamo skrbno in mu omogočimo najboljše pogoje za razvoj in razcvet – ne glede na spol," je strnila misli predsednica republike.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.