Po strminah nad Bohinjsko Bistrico naj bi se letošnjega decembra vendarle spustili prvi smučarji. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je namreč izdalo gradbeno dovoljenje za izgradnjo največjega smučišča pri nas. Ideja za izgradnjo smučišča 2864 Bohinj je sicer stara že tri leta, a so imeli investitoriji težave z nekaterimi lastniki zemljišč, ki so nasprotovali gradnji 50 milijonov evrov vrednega smučarskega centra. Poslanci so letos potrdili predlog za spremembo zakona o žičničarstvu, s tem pa so investitorji pridobili nujno potrebno služnost tudi na zemljiščih agrarnih skupnosti. Kmalu bodo pričeli z gradnjo, smučati pa bo tam bojda mogoče že letos.
Garažne hiše, desetsedežnica, proga za kros, sankaške proge, snežni park ter pogled na morje in Triglav
Smučišče se bo po besedah direktorja družbe 2864 Bohinj Boštjana Čokla razprostiralo na preko 1,5 milijona kvadratnih metrov, in sicer na površinah med Bohinjsko Bistrico in Soriško planino. Kot pravijo, bo v največje slovensko smučišče med drugim vključen tudi prenovljen žičniški peron za prihod na smučanje z vlakom, na voljo bodo ogrevane garderobne omarice, garažne hiše, restavracije, razgledne ploščadi, gozdne atrakcije, snežni park, sankaške proge, proge za kros in še veliko drugih stvari.
Sedežnice bodo delovale tudi poleti
Kot pravijo, bodo krožno-kabinske 10-sedežne žičnice obratovale celo leto. Temelj poletne ponudbe bo tako predstavljal kolesarski park, na voljo pa bo tudi tematski park in urejene sprehajalne poti. Obljubljajo celo edinstven razgled z grebena, ki da bo segal vse od Jadranskega morja do Triglava. Restavrirali bodo vojaško karavlo in povezovalne bunkerje.
"Projekt smo že od samega začetka pripravljali skladno z Zakonom o spodbujanju tujih neposrednih investicij. Skupaj s tujim partnerjem tako v kratkem pričakujemo še sklep komisije Ministrstva za Gospodarstvo o ustreznosti projekta za dodelitev finančnih vzpodbud po omenjenem zakonu. Ključno je, da bi bilo z zaprto finančno konstrukcijo 1. faze v vrednosti 30 milijonov evrov možno že letos decembra uživati na najsodobnejšem smučišču v Sloveniji!" je ob novici o izdanem gradbenem dovoljenju dejal Čokl.
Pristojni na občini Bohinj upajo, da bo nova pridobitev v njihove kraje pripeljala še več turistov, kar bi pomembno prispevalo k nadaljnjemu razvoju te gospodarske panoge.
"Če zadeva ne pade, smo zaključili s pravno državo"
Zasebni projekt ne more biti v javnem interesu, pa dogajanje komentira Dušan Vrtačnik, odvetnik lastnika zemljišč Marka Bogataja. Prepričan je, da so pravice posameznih lastnikov zemljišč preprosto povozili. poleg tega, da se mu zdi spornasprememba zakona, ki državi omogoča razlastitev, je prepričan tudi, da je bilo okoljevarstveno dovoljenje poneverjeno, gradbeno dovoljenje pa izdano nezakonito, saj postopki razlastitve sploh še niso končani. Kljub temu je na njem zapisano, da možnosti pritožbe ni.
"Če zadeva ne pade, smo zaključili s pravno državo," je ogorčen Vrtačnik, ki pravi, da njegova stranka ni želela drugega kot pravično obravnavo in odškodnino za zemljišče.
Vrtačnik sicer v realizacijo projekta precej dvomi, saj ima po njegovih informacijah Čoklovo osnovno podjetje MPM Engineering velike dolgove in blokirane račune. Lastniki zemljišč pa v Bohinju, kot pravi, niso nikdar videli niti enega samega predstavnika Leitnerja, ki naj bi skupaj s Čoklom vložil v smučišče.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.