Nadzorni svet Intereurope je prepričan, da združevanje Slovenskih železnic, Luke Koper in njihove družbe v holding, kot to predlaga nemški strokovnjak Mehdorn, ni smiselno zaradi visoke zadolženosti vseh treh družb. To bi bilo po mnenju sveta smiselno šele, ko bodo podjetja sposobna poslovati z dobičkom in bodo lahko servisirala svoj dolg in dosegala kapitalsko ustreznost.
"Prioritetna naloga uprave Intereurope je uresničitev zastavljene strategije in pridobitev strateškega partnerja, ki bo s pomočjo Intereuropine infrastrukture in tržnega položaja videl svoje in naše interese na Balkanu," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da v kolikor bo vlada menila, da je povezovanje treh družb strateškega pomena za gospodarstvo in njegov nadaljnji razvoj, bodo pri nadaljnjih poglobljenih analizah projekta pripravljeni tvorno sodelovati.
Sicer tesnejšega sodelovanja z obema drugima družbama ne zavračajo, pri tem pa dodajajo, da že zdaj sodelujejo uspešno. Priznavajo, da je mogoče to še nadgraditi, a opozarjajo, da ne na škodo omejevanja konkurenčnosti drugih logistov in prevoznikov. "Predviden koncept združitve predstavlja tudi nevarnost za učinkovito, fleksibilno in ustvarjalno poslovanje Intereurope in njenih poslovnih enot ter hčerinskih družb, saj predvideva centralizacijo določenih poslovnih funkcij na nivo holdinga, kar lahko ohromi tržno usmerjenost in fleksibilnost zaposlenih ter odzivnost družbe na zahteve trga, ki je za špeditersko dejavnost zelo pomembna," pojasnjujejo.
Prepričani so, da slovenski logistični holding ni odgovor na naraščajočo konkurenco. "Slednja je dejstvo, ki ga tudi EU sistemsko podpira z zagotavljanjem prostega trga do infrastrukture. Prihodkovna tveganja bi bila v holdingu velika, to pa zaradi resne nevarnosti izgube nevtralnosti. Rešitev tudi ne ponuja odgovora na najpomembnejše izzive, s katerimi se sooča Intereuropa".
Zato bo družba nadaljevala z uresničevanjem svojega sanacijskega programa, ki naj bi koncernu do leta 2014 zagotovil povečanje dobičkonosnosti, zmanjšanje zadolženosti in kapitalsko ustreznost, so zaključili v sporočilu za javnost.
Intereuropa v prvem polletju poslovala z dobičkom
V prvem polletju je koncern Intereuropa ustvaril 91,6 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in 7,1 milijona evrov čistega dobička. S polletnim poslovanjem se je seznanil nadzorni svet družbe, ki je skupaj z upravo sprejel tudi stališče do oblikovanja logističnega holdinga. V njem izražata svoje pomisleke do tega projekta.
Prihodki od prodaje so bili za dva odstotka nižji od primerljivih v lanskem letu. Najboljši prodajni rezultat je doseglo področje kopenskega prometa, ki predstavlja 61 odstotkov prihodkov in je v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležilo 10-odstotno rast.
Vlačič primorske gospodarstvenike povabil na konferenco o holdingu
Danes je bil na Obali tudi prometni minister Patrick Vlačič. Z gospodarstveniki je govoril o logističnem holdingu, a konkretno o projektu niso govorili, saj naj bi ga predstavili 13. septembra na konferenci na Brdu pri Kranju, kamor je minister današnje sogovornike tudi povabil. Sami so mu zagotovili svojo udeležbo na konferenci.
Povedal je, da imajo primorski gospodarstveniki številne pomisleke, predvsem zaradi strahu, ali bo konkurenčno okolje za tiste, ki ne bodo v holdingu, dovolj korektni. Pred gospodarstveniki se je minister sešel tudi s sindikati Luke Koper. Ti so prav tako obljubili udeležbo na konferenci. Sindikati so doslej že večkrat izrazili nestrinjanje z namero o oblikovanju logističnega holdinga, po ministrovih besedah pa njihova udeležba priča o tem, da je cilj tokratnega obiska izpolnjen.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.