Obalni sindikati so na današnji novinarski konferenci dejali, da nasprotujejo združitvi Luke Koper, Intereurope in Slovenskih železnic v skupni holding. Kot so dejali, ne verjamejo, da gre pri povezovanju le za sodelovanje. Sindikati se bojijo, da gre le za prvi korak pri lastniškem prevzemanju obeh družb, ki bi Nemčiji zagotovil prevlado in nadzor nad celotno logistiko v državi. Poleg tega pa se bojijo tudi, da bi podvajanje delovnih mest, ki bi ga prineslo združevanje, ogrozilo delovna mesta v Intereuropi in Luki Koper.
"Zavedamo se, da so Slovenske železnice v krizi in da jih je potrebno sanirati. Ne vidimo pa v tej igri nikakor potrebe po neposrednem povezovanju Luke in Intereurope," je izpostavil generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije KS-90 Peter Majcen. Po njegovem mnenju gre pri vključitvi obeh podjetij za "tisti dodatni vložek, ki bi ga država dala Nemcem, da bi koordinirali sanacijo železnic". Tako visoke cene po njegovem primorsko gospodarstvo ne sme plačati.
Za Intereuropo bi združenje pod isto streho z nemškim logistom Schenkerjem v lasti Deutsche Bahn verjetno pomenilo, da bi del njene logistične mreže in posledično tudi delovnih mest v Sloveniji postal odveč, je poudaril Majcen. Obenem pa je Intereuropa zaradi trenutno nizke cene na borzi in razvejanih logističnih mrež na Balkanu in v Vzhodni Evropi za tuje vlagatelje po njegovem nedvomno zanimiva.
Nemška prevlada bi po Majcnovih navedbah verjetno vplivala tudi poslovanje Luke Koper, saj je koprsko pristanišče že zdaj neposredno konkurenčno severnomorskim. Potrebno se je po njegovem tudi vprašati, kakšne tovore bodo Nemci usmerjali v Koper in kakšen bo v primeru oblikovanja takega holdinga sploh razvoj pristanišča v bodoče.
Pečar: Intereuropa potrebuje sveži kapital, ne pa še enega 'zgubaša'
Predstavnica sindikata v Intereuropi Nevija Pečar je opozorila, da Intereuropa potrebuje sama sveži kapital, ne pa še enega "zgubaša". Predsednik sindikata pristaniških delavcev v Luki Koper Pavel Lokovšek pa je opozoril, da jih vlada o načrtih v zvezi s holdingom uradno ni obvestila, predsednik vlade Borut Pahor pa da jih je z odločitvijo o holdingu "postavil pred dejstvo".
"Če se bomo igrali z zadevami, se ne bo končalo po željah predsednika Pahorja," je še dejal Lokovšek in poudaril, da sindikat glede vprašanja holdinga podpirajo tudi zaposleni. Predstavniki sindikatov v Luki Koper in Intereuropi se bodo z nekdanjim prvim možem Deutsche Bahn Hartmudom Mehdornom, ki naj bi svetoval pri oblikovanju holdinga, sestali 15. junija ob njegovem ponovnem obisku Obale.
Intereuropa in Luka Koper: Za komentar je še prezgodaj
Iz Intereurope na zamisli o ustanovitvi holdinga odgovarjajo, da je za komentar o tem še prezgodaj, saj je bila družbi predstavljena le ideja, ki jo je treba še podrobneje opredeliti. Podobno menijo v Luki Koper, kjer zadeve ne komentirajo, "dokler ne bodo bolj jasne podrobnosti teh načrtov".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.