Gospodarstvo

Interbrew se bo pritožil

Laško/Ljubljana, 15. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
D.S./P.K./D.P./STA
Komentarji
0

V Pivovarni Union so presenečeni nad dodatnimi pogoji, pod katerimi je urad za varstvo konkurence dovolil koncentracijo med pivovarnama Union in Laško. Po mnenju uprave pivovarne kompromisna odločitev urada ne rešuje nastalega položaja, s tem pa prihodnost Uniona ostaja nejasna in negotova. V Pivovarni Laško pa so z odločbo zelo zadovoljni.

Pivovarna Union
Pivovarna Union FOTO: Dare Čekeliš

Urad za varstvo konkurence je zavrnil zahtevo Interbrewa, da se ugotovi neskladnost koncentracije med Pivovarno Union in Pivovarno Laško s pravili konkurence in ugotovil, da koncentracija ni nastopila, ker Pivovarna Laško ni dosegla več kot 50-odstotnega deleža v osnovnem kapitalu Uniona, niti ni samostojno ali skupaj s tretjimi osebami na drug način pridobila nadzora nad Unionom. Urad je ob tem zavrnil primarni zahtevek Pivovarne Laško, da urad soglaša s priglašeno koncentracijo, zavrnil pa je tudi vse podredne zahtevke Laščanov, da urad soglaša s koncentracijo pod njihovimi pogoji. Nameravana koncentracija Laškega in Uniona je skladna s pravili konkurence, če so kumulativno izpolnjeni določeni pogoji in obveznosti, je še zapisal urad.

Pogoji za koncentracijo

Nameravana koncentracija Laškega in Uniona je skladna s pravili konkurence, če so kumulativno izpolnjeni določeni pogoji in obveznosti, je še zapisal urad, ki med pogoji določa, da se mora Laško odpovedati uporabi blagovnih znamk Union Grand, Union pivo, Radenska ACE in Oda.

Kumulativno morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji in obveznosti za obdobje najmanj treh let: prvi pogoj določa, da mora Pivovarna Laško potem, ko postane imetnica tolikšnega števila delnic, ki predstavljajo več kot 50-odstotni delež v osnovnem kapitalu Pivovarne Union, prenesti pravico uporabe blagovne znamke Union Grand (v vseh oblikah embalaže in na vseh prodajnih mestih), v primeru registracije pa tudi blagovno znamko Union pivo, skupaj z licenco za proizvodnjo svetlega piva Union. Pridobitelju navedenih blagovnih znamk mora zagotoviti, če bo to zahteval, tudi polnjenje svetlega piva Union v eni od svojih polnilnic v Ljubljani ali Laškem, zagotoviti mora tudi ustrezne surovine ter ustrezno distribucijo in kadre pod konkurenčnimi pogoji za obdobje najmanj treh let. Prenos blagovnih znamk Union Grand in Union pivo in licence za proizvodnjo svetlega piva Union mora predhodno odobriti skupščina Uniona po pravilih, ki jih zakon o gospodarskih družbah določa za veljavnost sklepa o spremembi dejavnosti družbe.

Prav tako mora Pivovarna Laško prenesti pravico uporabe blagovne znamke Radenska ACE skupaj z licenco za proizvodnjo soka. Pridobitelju te blagovne znamke mora zagotoviti, če bo to zahteval, tudi polnjenje Radenske ACE v eni izmed svojih polnilnic z zagotovljenimi kakovostnimi standardi vhodnih surovin enakimi obstoječim v času izdaje odločbe. Prav tako pa mora zagotoviti ustrezno distribucijo pod konkurenčnimi pogoji in ustrezne kadre.

Enake pogoje (polnjenje v lastni polnilnici, kakovostni standardi, distribucija, kadri) mora Laško zagotoviti, če bo to seveda zahteval, tudi pridobitelju blagovne znamke Oda. Tudi pravico do uporabe te blagovne znamke mora namreč Laško prenesti, če želi izpolniti pogoje urada.

Za Laško začasen prenos blagovnih znamk nesprejemljiv

Predstavniki Pivovarne Laško
Predstavniki Pivovarne Laško FOTO: POP TV

Uprava Pivovarne Laško ocenjuje, da je začasen triletni prenos blagovnih znamk Union, ACE in Oda, ki je eden izmed pogojev pri prevzemu Uniona, nesprejemljiv in nepotreben. Predsednik uprave Pivovarne Laško Tone Turnšek je na današnji novinarski konferenci dejal, da to dokazuje tudi Boletova študija o slovenskem trgu piva. Ta je namreč pokazala, da ni možnosti za zlorabo koncentracije, poleg tega pa je Slovenija tik pred vstopom v EU, kjer bi združeni slovenski pivovarji predstavljali manj kot odstotek evropske proizvodnje piva.

Miro Senica
Miro Senica FOTO: POP TV

"Po našem mnenju ti pogoji niso sprejemljivi. To bi pomenilo, da bi pod to blagovno znamko polnili pivo v Laškem ali v Unionu v Ljubljani, vendar za sebe. Kar pa se po moji oceni ne bo nikoli zgodilo," je pogoje ocenil pravni zastopnik Laškega, Miro Senica.

Laščani napovedujejo, da bodo skušali prestopiti 50-odstotni prag za lastništvo v Unionu, zato bodo Interbrewu ponudili odkup njegovih delnic v Pivovarni Union. Odkupna cena Unionovih delnic za zdaj ostaja skrivnost.

Boško Šrot
Boško Šrot FOTO: POP TV

Na vprašanje, kako rešiti trenutno pat pozicijo, saj ima Interbrew v Pivovarni Union 41,2-odstotni delež, je namestnik direktorja Pivovarne Laško Boško Šrot odgovoril, da prek povezanih podjetjih nimajo "parkiranih" delnic Uniona. Vsi dosedanji pogovorji z Belgijci pa so potekali le v eno smer, in sicer da jim Laščani odprodajo svoj delež v Pivovarni Union.

Tone Turnšek
Tone Turnšek FOTO: POP TV

Kot je pojasnil Turnšek, je z upravo, ki jo je vodil Lavrič, sodeloval 25 let in delo te uprave do leta 2001, ko so Laščani začeli kupovati delnice Uniona, ocenjuje kot korektno. "Od takrat, ko smo kupili prve delnice Uniona, pa se začenja povsem druga zgodba. Uprava je naredila veliko iracionalnih potez, ki niso dobre za slovensko industrijo pijač", meni prvi mož Pivovarne Laško.

Interbrew bo izpodbijal odločbo varuha konkurence

Kot je na današnji skupni novinarski konferenci Uniona in Intrebrewa dejal predsednik uprave Uniona Marijan V. Mir, je takšna odločitev krivična, saj grožnja o prodaji blagovne znamke Union še obstaja. Tak razvoj dogodkov pa lahko pelje tudi do izgube delovnih mest in do ukinitve celotne proizvodnje piva in brezalkoholnih pijač v Ljubljani. "Interbrew bo odločbo varuha konkurence izpodbijal v njenem pretežnem delu," je zagotovil pravni zastopnik Interbrewa Pavel Pensa.

Predsednik uprave Pivovarne Union Marijan V. Mir in pravni zastopnik Interbrewja Pavle Pensa (Foto: Dare Čekeliš)
Predsednik uprave Pivovarne Union Marijan V. Mir in pravni zastopnik Interbrewja Pavle Pensa (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Interbrew bo po besedah Pense vztrajal pri tem, da so bile kršene osnovne postopkovne določbe, da ni bilo zagotovljenega sodelovanja organov in bo odločno nasprotoval dovoljevanju koncentracije pod pogoji, ki pomeni razbitje Uniona. "Če bo Interbrew ugotovil, da je bila kršena dolžnost države Slovenije v postopkih, bo razmislil o uporabi mednarodnih sporazumov o zaščiti naložb, ki jih je Slovenija podpisala tako z Belgijo kot z Nizozemsko. V teh sporazumih pa je predvideno arbitražno reševanje sporov," je pojasnil pravni zastopnik Belgijcev. Če bo potrebno, se bo vsak spor, ki pa bo po njegovih besedah postal spor med Interbrewom in Slovenijo, prenesel na mednarodno reševanje sporov.

V Interbrewu še vedno upajo, da to ne bo potrebno ter da se bo v sodnih postopkih ugotovilo, da je odločba urada za varstvo konkurence nezakonita in da bo razveljavljena.

Pensa je še dejal, da bodo Belgijci sprožili tudi upravni postopek proti odločbi ministrice za gospodarstvo Tee Petrin, v kateri je ta zavrnila zahtevo Interbrewa po izločitvi direktorja urada za varstvo konkurence Andreja Plahutnika iz postopka odločanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10