1 evro = 239,640 SIT
Začel je veljati zakon o dvojnem označevanju cen v tolarjih in evrih,
ki ponudnikom blaga in storitev za končne potrošnike nalaga označevanje
cen v obeh valutah. Trgovci, ki nosijo glavno breme, so se na dvojno
označevanje dobro pripravili, nekateri so z navajanjem cen v obeh
valutah začeli že pred časom.
Dvojno označevanje pod drobnogledom
Tržni inšpektorji preverjajo, ali podjetja označujejo cene v obeh valutah po predpisanem načinu, ali za preračun uporabljajo centralni tečaj in potrošnike o tem tudi ustrezno obveščajo ter preverjajo navajanje končnih zneskov na računih v obeh valutah, so pojasnili na Tržnem inšpektoratu RS. Tržni inšpektorji bodo poleg takšnih načrtovanih akcij vršili nadzor nad izvajanjem zakona tudi v okviru ostalih pregledov, ki jih bodo opravljali v podjetjih, ki svoje blago ali storitve ponujajo potrošnikom.

Nadzor nad cenami po naročilu Urada RS za varstvo potrošnikov izvajata tudi Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave in Zveza potrošnikov Slovenije. V okviru tega neodvisnega nadzora nad cenami, t.i. projekta pricewatch, inštitut na skoraj 300 mestih v državi spremlja gibanje cen košarice več kot 100 enot. Tretjino opazovanih enot v košarici predstavljajo storitve, katerih cene bi se lahko glede na izkušnje drugih držav evroobmočja, najbolj zvišale.
Obdobje dvojnega označevanja cen razdeljeno na dva dela
Danes se začne obdobje informativnega dvojnega označevanja cen, ki bo trajalo do dne določitve fiksnega tečaja zamenjave med tolarjem in evrom. V tem obdobju se bo za preračunavanje valut uporabljal tako imenovani centralni tečaj (239,640 tolarja za evro), ki ga je Slovenija določila ob vstopu v mehanizem evropskih menjalnih tečajev (ERM II) konec junija 2004.

Predvidoma v drugi polovici leta, potem ko naj bi Slovenija konec junija sklenila dveletno članstvo v ERM II, bo določeno fiksno menjalno razmerje med tolarjem in evrom. To bo podlaga za preračun valutnega razmerja, s tem pa se bo začelo obdobje dvojnega označevanja cen v evrih in tolarjih. Obdobje dvojnega označevanja cen se bo končalo šest mesecev po uvedbi evra, to je predvidoma junija 2007.
Zaokrožitev na dve decimalki
Primerljivost cen naj bi otežila morebitne podražitev ter posledičen pritisk na inflacijo. Zakon zato natančno določa tudi način izkazovanja in preračunavanja cen. Za menjalni tečaj se uporablja število s šestimi značilnimi mesti, po preračunu cen iz tolarjev v evre pa se znesek zaokroži na najbližji cent ali stotin. Če je rezultat preračunavanja točno na sredini, se zaokroži navzgor.
Način dvojnega označevanja pa ne bo veljal za vso blago in storitve enako. Določene izjeme predvideva že zakon, minister pa je s pravilnikom seznam izjem dvojnega označevanja še nekoliko razširil. Izjeme veljajo predvsem za podjetja, ki bi jim lahko dvojno označevanje cen na način, kot ga določa zakon o dvojnem označevanju, povzročil tehnično ali gospodarsko obremenitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.