
Po Geithnerjevih besedah so za "zdravljenje" zaslužni vladni ukrepi, zaradi česar so se skrbi za sistemsko tveganje zmanjšale in so se pogoji za posojanje začeli na splošno izboljševati. Kljub pozitivnim znakom pa je poudaril, da bo proces finančne obnove trajal še nekaj časa.

Trgovanje z delnicami na Wall Streetu se je v sredo končalo v rdečih številkah. Osrednji delniški indeks Dow Jones je trgovanje končal pri ravni 8284,89 točke, kar je za 184,22 točke oz. 2,18 odstotka manj kot v torek. Tehnološki indeks Nasdaq pa je izgubil 51,73 točke oz. 3,01 odstotka na 1664,19 točke.
Geithner je tudi napovedal, da bodo majhnim bankam omogočili dostop do denarja, ki ga bodo zvezni vladi vrnile večje – tiste, ki so dobile pomoč iz 700 milijard dolarjev vrednega sklada za boj proti finančni krizi. Kot je povedal, pričakuje, da bodo v letu dni vrnile 25 milijard dolarjev. Nekatere med njimi so tudi že sporočile, da si to zelo želijo. Bančne direktorje namreč hudo motijo omejitve, ki so prišle z denarjem, na primer na višino plač in drugih kompenzacij.
Prav zaradi tega ni jasno, ali bodo ponudbo izkoristile manjše banke, to je tiste z manj kot 500 milijoni dolarjev kapitala, ki so doslej že vrnile 1,2 milijarde dolarjev. Prav tako ni jasno, kako se bo odzval kongres. Nekaj kongresnikov je opozorilo, da zakon o 700 milijardah dolarjev ne predvideva, da se vrnjeni denar posoja naprej, ampak bi ga bilo treba nameniti za zmanjšanje javnega dolga.
Z reformami proti ponovitvi krize
Geithner je napovedal, da bodo v naslednjih tednih objavili predlog reform regulacij finančnega sistema, ki naj bi poskrbele za to, da se kriza ne ponovi več. Predlog bi od velikih bank zahteval, da plačujejo v poseben sklad za tveganje, s pomočjo katerega bi se potem reševale, če ponovno padejo v težave. Eden od glavnih poudarkov reforme pa bo zahteva za povečanje bančnih rezerv.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.