Kot so preko portala Ljubljanske borze sporočili iz Infond Holdinga, je družba vložila tožbe proti Novi ljubljanski banki in njeni hčerinski družbi Fin-do, Abanki, Banki Celje, Gorenjski banki, NKBM, Probanki in koprski banki. V Infond Holdingu namreč menijo, da so bili postopki unovčevanja nepravilni in so družbi povzročili veliko premoženjsko škodo. Infond Holding od bank primarno zahteva vračilo delnic, podredno pa tudi plačilo odškodnine.
Večinski lastnik Infond Holdinga je preko povezanih družb Boško Šrot, 30-odstotni lastnik pa je pred nedavnim postal tudi italijanski poslovnež Pierpaolo Cerani, ki podjetje tudi vodi. Cerani je že septembra sporočil, da je začel postopek proti slovenskim bankam, ki naj bi po njegovem mnenju neupravičeno prodale delnice družbe Infond Holding.
'Padel' prvi mož NLB
Infond Holding je levji delež posojila, 130 milijonov evrov, najel pri NLB in ga zastavil z delnicami Mercatorja in Pivovarne Laško. Posojilo se je izteklo v začetku letošnjega aprila, banka pa se je odločila podaljšati rok poplačila do začetka junija. Podaljšanje poplačila je z mesta predsednika uprave NLB takrat spodneslo Draška Veselinoviča.
Infond Holding nato tudi do 3. junija ni uspel poplačati posojila, zato se je NLB odločila sprožiti postopke unovčevanja zavarovanja in zasegla 12,5-odstotni delež Mercatorja in 20-odstotni delež Pivovarne Laško. NLB je 19. junija objavila poziv za javno zbiranje ponudb za nakup delnic Mercatorja in Pivovarne Laško, ki jih je zasegla Infond Holdingu, in 5. avgusta prodala vse zasežene delnice. 23,5-odstotni delež delnic Pivovarne je prodala za skupno 64,8 milijona evrov, 10,75-odstotni delež Mercatorja družbi Fin-Do, ki je v stoodstotni lasti NLB, in družbi Publikum Fin. Delež v Mercatorju je sicer 1. oktobra že prenesla nazaj nase. Zasega delnic, s katerimi je Infond Holding zavaroval svoja posojila, so se po NLB lotile tudi druge banke upnice mariborske finančne družbe.
Infond Holding je v začetku avgusta razglasil insolventnost. Na skupščini družbe sredi oktobra so delničarji potrdili dokapitalizacijo za največ 206 milijonov evrov, in sicer tako z denarnimi kot stvarnimi vložki. Dokapitalizacija naj bi družbo rešila pred stečajem. Podjetja iz skupine Pivovarna Laško pa so le nekaj dni pozneje na mariborsko okrožno sodišče vložila predlog za začetek stečajnega postopka družb Infond Holding in Center Naložbe.
V Pivovarni Laško, Pivovarni Union, Radenski, Fructalu in Delu so se za vložitev predloga za pričetek stečajnega postopka odločili zaradi uveljavljanja in zaščite terjatev družb skupine Pivovarna Laško do Infond Holdinga in Centra Naložb ter zagotovitve enakopravnega poplačila upnikov obeh družb. Cerani je potezo označil za neverjetno, še posebej sedaj, ko se Infond Holdingu obeta svež kapital. Infond Holding je namreč sklenil pogodbo o 200 milijonih evrov svežega kapitala s strani zasebnega ameriškega sklada Global Emerging Markets (GEM), ki razpolaga z okoli 3,4 milijarde dolarjev vrednim premoženjem.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.