Da je najverjetneje prišlo do industrijskega vohunjenja, je matični odbor francoskega Renaulta, ki je v 15-odstotni lasti države in zaposluje 10 odstotkov vse francoske delovne sile, zaznal konec avgusta lani. Zato so takoj sprožili preiskavo. Sredi preteklega tedna se je nato izkazalo, da so odtekanja informacij osumljeni trije višji vodstveni uslužbenci s strateškim položajem v družbi. Vodstvo jih je zato suspendiralo, kar naj bi bil le prvi korak disciplinskega postopka.
V Renaultu podrobnejših informacij o dogodku sprva niso želeli podati in tako niso potrdili, da je vohunjenje povezano z njihovim projektom električnih vozil. Dejali so le, da je suspendiranje treh njihovih zaposlenih povezano z ogrožanjem njihovih strateških, intelektualnih in tehnoloških dosežkov oziroma z organiziranim posredovanjem teh tujini.

"Renault je žrtev organizirane mednarodne mreže, ki jo vodijo profesionalci," je pozneje povedal drugi mož Renaulta Patrick Pelata. Dodal je, da niso odtekle nobene informacije, povezane z 200 njihovimi patenti, in da nova generacija akumulatorjev ni ogrožena, tako da bo razvoj programa električnih vozil naprej tekel nemoteno. Obenem je priznal, da je bila storjena velika škoda na področju zaupnih podatkov o dizajnu in stroških, povezanih s proizvodnjo električnih vozil.
Kitajska zanika obtožbe
Kitajska je vse zanikala. "Glede t. i. zgodbe, da je Kitajska vpletena, smo prepričani, da je to popolnoma neutemeljeno, neodgovorno in nesprejemljivo," je dejal predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei.
Francoski poslanec Bernard Carayon pa je prejšnji teden dejal, da obstaja sum, da so suspendirani menedžerji zaupne informacije prodajali Kitajcem. Kitajska je bila sicer že večkrat povezana s podobnimi obtožbami. Država si medtem že nekaj časa prizadeva, da bi postala vodilna na področju tehnoloških inovacij. Bistvo kitajske politike je, da je treba "s ciljem utrditi položaj države v svetu prosjačiti, si sposoditi, ukrasti ali kar koli drugega", je dogajanje komentiral R. S. Vasan iz Centra za azijske študije s sedežem v Indiji.
Francoski časnik Le Figaro je objavil, da je neko kitajsko podjetje nakazalo denar na račune švicarskih in liechtensteinskih bank, ki sta jih odprla dva od omenjenih treh menedžerjev. Časnik je ob sklicevanju na neimenovane vire poročal, da so nakazila odkrili zasebni preiskovalci, ki jih je najel Renault. Na računu v Švici so odkrili 500.000, na računu v Liechtensteinu pa 130.000 evrov. Denar, ki naj bi ga vplačalo kitajsko energetsko podjetje, naj bi potoval prek več vmesnih nakazil prek Šanghaja in Malte.
Renault načrtuje širitev proizvodnje električnih avtomobilov
Proizvajalci avtomobilov se že nekaj časa soočajo z večjim povpraševanjem po okolju bolj prijaznih avtomobilih, zato se je tudi Renault odločil, da se bo v prihodnosti usmeril k proizvodnji vozil na električni pogon. Skupaj s svojim japonskim partnerjem Nissanom bo do leta 2020 v program električnih vozil vlagal po 200 milijonov evrov letno. Renault v skladu s tem načrtuje, da bo sredi letošnjega leta na trg poslal 25.000 evrov vreden električni avtomobil fluence in 20.000 evrov vreden kangoo express. Ob koncu leta 2011 in v prihodnjem letu pa bosta sledila še twizy in zoe. Podjetje načrtuje, da bodo električni avtomobili do leta 2020 predstavljali že 10 odstotkov njegovega trga.
In govori se, da bodo električne avtomobile izdelovali v novomeškem Revozu, kjer so bili tudi obveščeni o domnevnem industrijskem vohunjenju. "Seznanjeni smo bili v okviru internega komuniciranja Skupine Renault in je ne želimo komentirati. Kar se tiče proizvodnje električnih vozil v Revozu, zaenkrat še nimamo konkretnih projektov. Je pa v okviru skupnega projekta Zveze Renault-Nissan in Daimlerja, ki načrtuje proizvodnjo naslednika twinga in štirisedežnega smarta prav v Revozu, predvidena tudi proizvodnja električnih različic obeh modelov, vendar šele od konca 2014. Celoten projekt naj bi bil dokončno potrjen še letos," so pojasnili.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.