Gospodarstvo

IMF: Slovenija mora čim prej v pokojninsko reformo

Ljubljana, 11. 06. 2010 13.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vodja misije IMF je dejal, da mora Slovenija čim prej izvesti pokojninsko reformo, po možnosti še letos. Kritičen pa je bil do dviga minimalne plače, češ da ta ukrep ni bil najboljši.

Dvig minimalnih plač po mnenju Spilimberga ni bila najboljša poteza.
Dvig minimalnih plač po mnenju Spilimberga ni bila najboljša poteza. FOTO: Reuters

Odziv slovenske vlade na krizo, ki temelji na fiskalni spodbudi in podpori finančnega sektorja, je bil ustrezen, zdaj pa sta ključna cilja države čim prejšnja implementacija obsežne pokojninske reforme in vzdrževanje plač javnega sektorja, je ob koncu obiska v Sloveniji dejal vodja misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Antonio Spilimbergo.

Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Spilimbergo, mora Slovenija pokojninsko reformo izvesti čim prej. "Reformo bi bilo treba po možnosti izvesti še pred koncem leta," je poudaril. Reforma mora zasledovati dva cilja, in sicer zagotavljanje dolgoročne stabilnosti javnih financ in omogočanje večje fleksibilnosti trga dela.

Spilimbergo je spomnil na dvig minimalne plače pred nekaj meseci in ob tem poudaril, da ta poteza ni bila najboljša. Slovenija namreč zvišanja minimalne plače ni izvedla vzporedno s pokojninsko reformo, poleg tega pa zviševanje plač ob premajhni rasti bruto domačega proizvoda ogroža konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Vzdržna rast plač v javnem sektorju, ki so se v preteklosti precej zvišale, in pokojninska reforma sta nujna ukrepa za vzdržno srednjeročno znižanje javnofinančnega primanjkljaja, je poudaril Spilimbergo. Ob tem je opozoril tudi na nujnost nadaljevanja strukturnih reform na trgu dela in ostalih sektorjih.

Predlaga opuščanje državnih jamstev

IMF o stanju na slovenskem finančnem trgu meni, da so slovenske banke krizo dobro prestale, pomembno pa je postopno opuščanje državnih jamstev. Slovenske banke bodo morale okrepiti svoj kapital, da bodo s tem lažje blažile posledice povečevanja slabih posojil in podpirale nadaljnjo rast kreditov.

"Slovenske banke bodo morale biti v prihodnje bolj odvisne od domačih virov zadolževanja, kot so depoziti," je ocenil Spilimbergo. Če bodo želele biti še naprej odvisne od tujih trgov, bodo potrebovale več kapitala. "Sedaj je ta na ustrezni ravni, to vprašanje pa ostaja odprto za prihodnost," je dodal.

Križanič dokapitalizacije NLB ni želel komentirati.
Križanič dokapitalizacije NLB ni želel komentirati. FOTO: Miro Majcen

Minister za finance Franc Križanič vprašanja dokapitalizacije NLB, ki jo banka želi izvesti, a se o tem njena največja lastnika - država in belgijska KBC - še vedno nista izrekla, na tej novinarski konferenci ni želel komentirati. Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec pa je dodal, da je NLB trenutno ustrezno kapitalsko opremljena in je tudi predstavila strategijo, v kateri je predvidena dokapitalizacija. "Mi ne dajemo ocene, kdo naj jo dokapitalizira: za nas so pomembni predvsem odgovorni, dolgoročni, strateški lastniki," je poudaril.

Slovenska vlada je, kot je nadaljeval Spilimbergo, že naredila potrebne premike na prihodkovni strani državnega proračuna, sedaj pa je na vrsti odhodkovna stran. Vlada po njegovih besedah že uresničuje nekatere naloge za izboljšanje učinkovitosti javnega trošenja. "S tem mora nadaljevati," je dejal in dodal, da je pri tem važno ne le rezanje, ampak tudi vzdržnost.

Spilimbergo je ocenil še, da je kriza močno prizadela tako slovenski realni kot finančni sektor, saj je Slovenija majhno in odprto gospodarstvo, ta pa so bila v krizi najbolj prizadeta. Slovenska vlada se je po njegovih ocenah na spremenjene razmere odzvala ustrezno, saj je poskušala zmanjšati do najmanjše možne mere posledice krize na trg dela, finančnemu sektorju pa je na pomoč pristopila z različnimi jamstvenimi shemami.

Križanič ga je dopolnil, da bo morala Slovenija v času izhoda iz krize izravnati javne finance in izvesti potrebne reforme. "Te reforme so mogoče na videz boleče, dejansko pa ne, saj je pred nami še obdobje gospodarske rasti, ki bo omogočalo počasno povečevanje naših dohodkov," je napovedal.

Po Spilimbergovem mnenju je sedaj pričakovati, da si bo slovensko gospodarstvo počasi opomoglo, a so razmere še vedno precej negotove. "Rast ne bo tako hitra, kot je bila pred krizo," je zatrdil po rednem letnem, tokrat 10-dnevnem obisku v Sloveniji. Rast slovenskega gospodarstva v prvem četrtletju ni bila vzpodbudna, na evropski ravni pa kaže, da se cikel dviguje, kar lahko vzpodbudi rast v drugi polovici leta. "Slovenija bo zabeležila rast, a ob veliko negotovosti," je sklenil.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
15. 06. 2010 06.17
če če,če,če koliko čejev nihče od tega klobasastega trojčka ni obljubljal boljše,, obljubljali so spremembe volili ste spremembe ,in sedaj crkavajte na rdečih spremembah,SPREMEMBE CUZANJA IMATE
Buena Vita
14. 06. 2010 19.44
Buena Vita
14. 06. 2010 19.44
PAHOR VAM JE VZEL VSE,PAHOR VAS MA RAD ,
Tonček Balonček
13. 06. 2010 09.39
Seveda ima prav, ampak on ne ve, da so na oblasti komunisti! Kaj če bi za začetek Potočniku znižali plačo z 20.000 EUR na ene 5-10.000 EUR!
hotchilipoper
12. 06. 2010 13.53
Kje je moj denar,ki sem ga odvajal za penzijo?
Adolph
12. 06. 2010 12.07
Saj stalno pravim,da Europa pritiska ,zakaj bi bili Sloveci privilegirani. Penzionisti po celi Europi morajo malo zategniti pasove, ker smo pac ziveli na puf . . ..
MiroF
12. 06. 2010 10.46
To ti je Evropa, že itak imamo najnižje plače v EU še dost manjše kot Grki, pa ti luzerji i govorijo, da imamo prevelike plače, referendum za izstop iz EU in to še letos.
tron3
12. 06. 2010 08.27
IMF SO EDEN OD GLAVNIH KRIVCEV ZA SVETOVNO FINANČNO KRIZO, NAJ SE ZAČNEJO BRIGAT ZASE, KRIŽANIČU PA NOVO SLUŽBO POISKAT NA EMONIKI, NA JAVNEM WC, S SVOJIM ZNANJEM TUDI TJA SPADA
gozdar1
12. 06. 2010 06.48
Cim dlje od IMF bolje bo za nas..
Krbo?
12. 06. 2010 01.46
Mah ko j* penzijo, itak je nebom nikoli dobil. Dokler bom lahko delal bom delal. V penziji hočem uživati, ne pa čakati doma na smrt. Te raje hodim dalje delat.
Nauders
11. 06. 2010 23.55
pokojnine so tako slabe da je stanje alarmantno mlada generacija nima prihodnosti
sannja5
11. 06. 2010 20.48
Ko to bereš, se šele zaveš, kdo nas vodi. Ljudje brez vseh moralnih vrednot, ki hočejo ustvariti sužnjelastniško rajo za par procentov elite. Delavec ima preveč dobre 500 evrov, tajkun pa premalo nekaj pokradenih milijonov, vmes pa naj delavec še gara do 70 leta.
alterego
11. 06. 2010 18.46
te barabe bi rade, da za male denarje do smrti delamo! samo ne vem kaj, če grejo vse firme v stečaj...
super_tip
11. 06. 2010 15.41
Pokojnine so se v dveh letih zmanjšale za 50%.Ta lopovska država je GNILA.
kolcamož
11. 06. 2010 15.25
pahorček ne more preživet na facebook, pa zbirat sredstva...
Sharkln
11. 06. 2010 15.04
OBDAVČIT CERKEV !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pa imamo rešen problem vsi...
LoretdeMar
11. 06. 2010 14.45
Cerkveni, Dekle, Kmeti, Posebni Pokojninarji, Kulturniki, Umetniki ter 175 000 takih, ki niso nič prispevali, Administrativnio upokojeni prijatelji Komunistov ti so paraziti pokojninskega sistema.
Audy
11. 06. 2010 14.27
Tu se točno vidi kako gledajo bankirji na podljudi. Samo sužnji smo jim in jih nič ne briga kak boš plačal štrom, ki se bo SPET podražil.
Gosposvetski
11. 06. 2010 14.25
Dobro,da IMF,kaj zapove,da naši ne bi mislili.da vodijo državo.
nibo
11. 06. 2010 14.14
Še eno združenje bankirjev, ki bi samo, da se molze, samo da mi dobro zaslužimo ko je... ljudi, tudi če crknejo. Me prav zanima kolk ur bi ta gospoda preživela z Slo. minimalno plačo