Nadzorni svet Slovenskih železnic danes med štirimi kandidati, ki jih je poiskala kadrovska agencija Profil, izbira novega generalnega direktorja družbe. Imena izbranega kandidata za zdaj ne bodo razkrili, temveč bodo počakali na soglasje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN).
Nadzornemu svetu so se danes predstavili štirje kandidati. Po poročanju 24UR so to Dušan Mes, nekdanji član uprave utapljajočega Casinoja Portorož in nazadnje sanator propadlega SCT. Drugi je Martin Konte, ki je večino svoje kariere preživel v tujini, predvsem v Franciji, Rusiji in Nemčiji, kjer je bil regionalni direktor francoske multinacionalke Bureau Veritas. Tretji je malo znani Igor Blejec, ki je vodil Teol, Geostroj in Siteep. Najbolj negotovo je četrto ime, saj je okoli njega veliko ugibanj, nekateri pa omenjajo Nino Mauhler, trenutno direktorico direktorata za železnice in žičnice na ministrstvu za promet.
Napovedi o tem, kdo od navedenih bo izbran, so zelo nehvaležne, saj se stvari spreminjajo iz dneva v dan. Če je Konte zaradi mednarodnih izkušenj še pred kratkim veljal za glavnega favorita, tudi s podporo AUKN, danes nekateri trdijo, da mu nadzorniki niso najbolj naklonjeni.
Predsednik nadzornega sveta železnic Bojan Brank pričakuje, da bodo generalnega direktorja izbrali do večera. Nova uprava železnic bo štiričlanska; po mandatarskem sistemu bo dva člana uprave predlagal nadzornikom v potrditev generalni direktor, delavce pa bo v upravi zastopal Albert Pavlič.
Slovenske železnice, ki so se 1. septembra preoblikovale v holding, ki bo sicer v celoti zaživel z januarjem prihodnje leto, trenutno še vedno vodi Goran Brankovič.
Novega direktorja čaka težka preizkušnja
Kljub temu da je bilo poslovanje Slovenskih železnic v prvih osmih mesecih tega leta boljše od načrtovanega, pa novega prvega moža čaka težka naloga. Napovedi prihodkovnih gibanj do konca leta so namreč slabše od pričakovanih. V tovornem prometu se prihodki manj povečujejo in bodo predvidoma za 2,2 milijona evrov manjši kot načrtovano. Po besedah predstavnikov družbe pa se čuti tudi že vpliv prihajajoče nove krize, zaradi katere bo leto 2012 za tovorni promet zelo težavno.
Po besedah generalnega direktorja Brankoviča bodo na poslovanje leta 2012 negativno vplivale zaostrene tržne razmere in pričakovano nadaljnje zmanjševanje proračunskih sredstev za obvezne gospodarske javne službe. Država je namreč letošnja sredstva, namenjena za infrastrukturo, znižala za 2 milijona evrov, sredstva za vodenje prometa pa za 1,5 milijona evrov. Poleg tega je po njegovih besedah negotovo izplačilo prvega obroka za pokritje stroškov obveznih gospodarskih javnih služb v potniškem prometu med letoma 2003 in 2009 v višini 10,7 milijona evrov ter prvega obroka izpadlega kapitala, do katerega je prišlo ob izločitvi javne železniške infrastrukture. Višina obroka znaša 26,8 milijona evrov. Morebitni izpad navedenih obveznosti države pa bi lahko ogrozil likvidnost Slovenskih železnic.
Prvih osem mesecev dobrih, a na končni rezultat slabši od pričakovanega
Slovenske železnice so še pred nekaj meseci pričakovale bistveno boljši rezultat od načrtovanega, ki je predvideval izgubo v višini petih milijonov evrov. "Trenutno se zdi, da bo ta rezultat slabši. To nas skrbi, zato smo poslovodstvu naložili konkretizacijo predlaganih ukrepov, ki bi izboljšali poslovanje in ki jih bomo pregledali čez dva tedna," je dejal Brank in izpostavil predvsem kontrolo stroškov, kjer do zdaj ni bilo narejenega dovolj.
Železnice so sicer v prvih osmih mesecih letos ustvarile 445.000 evrov dobička iz poslovanja, kar je predvsem na račun večjih transportnih prihodkov tovornega prometa ter boljših rezultatov infrastrukture in vodenja prometa za 8,37 milijona evrov bolje od načrtov. Čista izguba je medtem znašala 4,82 milijona evrov, medtem ko je bila v enakem obdobju lani izguba večja za 3,36 milijona evrov.
Na čisto osemmesečno izgubo so vplivale negativne tečajne razlike v višini 3,9 milijona evrov in izvedeni finančni instrumentov v višini tri milijone evrov. Z izločitvijo vseh učinkov izrednih vplivov je čista izguba Slovenskih železnic v prvih osmih mesecih znašala 3,36 milijona evrov.
Skupni poslovni prihodki so bili z 274,83 milijona evrov za 9,1 odstotka večji od načrtovanih, lanske poslovne prihodke pa so presegli za 12,6 odstotka.
Kljub slabim napovedim bosta za izboljšanje poslovanja Brankovič in Pavlič nagrajena
Kljub slabšim pričakovanjem železnic do konca letošnjega leta pa bosta Brankovič in Pavlič skladno s sklepom nadzornikov prejela nagrado za izboljšanje poslovanja. Ta se po Brankovih pojasnilih nanaša na lansko poslovno leto in je plod vnaprej določenih ciljev. Brankovič in Pavlič si bosta razdelila vsak po 25.000 evrov bruto, pri čemer bo polovica nagrade izplačana takoj, polovica pa po dveh letih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.