Na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) so v odgovoru Združenju slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) dejali, da predpisi s področja graditve objektov v določenih primerih omogočajo namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic brez gradbenega dovoljenja, v določenih primerih pa je gradbeno dovoljenje potrebno.
V ZSFI pa pravijo, da to ne drži. Kot pravijo, je sončna elektrarna zgolj skupek sončnih celic in da uredba o vrstah objektov glede na zahtevnost eksplicitno določa, da med investicijska vzdrževalna dela spadajo zlasti … namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic … Zato naj bi šlo le za investicijska dela, za katera ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja.
Kot pravijo se v ZSFI zaradi namestitve sončne elektrarne na objekt ne spremeni njegov zunanji videz, saj že uredba predvideva spremembo zunanjega videza. Namestitev SE tudi ne posega v konstrukcijo objekta, saj so celice na objekt zgolj postavljene, niti se ne spremeni zmogljivost ali namembnost objekta. S tem so po mnenju ZSFI izpolnjeni vsi pogoji, da se delo obravnava po pravilih za investicijska vzdrževalna dela, za katera pa ni treba dobiti gradbenega dovoljenja.
MOP: Za gradnjo fotonapetostne elektrarne je treba pridobiti gradbeno dovoljenje
Na MOP so v obvestilu zapisali, da bi bilo gradbeno dovoljenje potrebno za objekte, ki so v slabem stanju in so zaradi gradnje SE potrebni rekonstrukcije.
V primeru, da se fotonapetostna elektrarna gradi na obstoječem, starejšem objektu, to skoraj praviloma predstavlja dodatno še rekonstrukcijo starega objekta, ob tem se v mnogih primerih tudi spremeni zunanji videz objekta. Zakon o graditvi objektov določa, da je za rekonstrukcijo objekta potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja, pravijo na MOP.
Ali je za gradnjo treba pridobiti gradbeno dovoljenje, pa ugotavlja inšpektor.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.