Mercator je na zahtevo Unicredit banke Slovenije, Pivovarne Laško in NLB razširil dnevni red skupščine. Delničarji bodo tako 30. marca odločali tudi o zmanjšanju števila nadzornikov in spremembi članstva nadzornega sveta ter povečanju pristojnosti nadzornega sveta pri strateških odločitvah.
Družbe iz skupine Pivovarna Laško in Unicredit predlagajo, da bi število nadzornikov z dosedanjih 12 znižali na devet, pri čemer bi predstavniki kapitala zasedali šest mest, predstavniki delavcev pa tri.
Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska bi namesto Matjaža Kavčiča, ki je nedavno odstopil, v nadzornem svetu rade videle članico uprave Pivovarne Laško Marjeto Zevnik. Unicredit pa predlaga, da se nadzornemu svetu pridruži predsednik upravnega odbora Allianz Zagreb Boris Galić.
Unicredit predlaga tudi omejitev pristojnosti uprave. Tako naj bi uprava družbe potrebovala soglasje nadzornega sveta za vse posle, katerih vrednost presega 10 milijonov evrov. Po predlogu banke tudi ne bi bilo več potrebno tričetrtinsko soglasje delničarjev za izrekanje nezaupnice upravi in za vprašanja vodenja poslov.
NLB pa želi prek sprememb statuta omejiti pristojnosti uprave, ki bi morala po novem pridobiti soglasje nadzornikov za posle, povezane z razpolaganjem z deleži in nepremičninami, katerih vrednost predstavlja 25 ali več odstotkov osnovnega kapitala ali presega pet milijonov evrov. Po predlogu NLB bi moral nadzorni svet dati soglasje tudi odločitvam uprave za povečanje ali zmanjšanje deleža Mercatorja v drugi družbi, in sicer s posli, ki povečujejo ali zmanjšujejo deleže za 10 odstotnih točk ali več.
Kaj je v ozadju?
V ozadju naj bi bilo tlakovanje poti Ivici Todoriću za vnovičen naskok na Mercator. V Dnevniku pišejo, da bankirji z Unicreditom in Francetom Arharjem na čelu rušijo nadzorni svet in upravo Mercatorja. Že s tem, ko slovenska banka Unicredit v nadzorni svet ne predlaga enega od svojih zaposlenih, ampak predstavnika hrvaškega podjetja, ki zelo verjetno sodeluje tudi z Agrokorjem, je po pisanju Dnevnika jasno, da Unicreditov manever diktirajo v Zagrebački banki, eni od glavnih financerk Agrokorja.
Pivovarna Laško, NLB in Unicredit imajo skupaj s hrvaškimi pokojninskimi skladi več kot 50 odstotkov delnic Mercatorja. Po poročanju Dnevnika postaja vse bolj očitno, da hrvaški pokojninski skladi, ki so kupili sedem odstotkov delnic Mercatorja, teh ne kupujejo zase, ampak imajo vnaprej sklenjen dogovor o prodaji teh delnic Agrokorju.
Iz Unicredit Banke Slovenija so sporočili, da njihov namen ni prevzemati upravljanje Mercatorja, niti samostojno niti v povezavi z drugimi delničarji, temveč zgolj omogočiti učinkovito strukturo upravljanja in nadzora v družbi. Pojasnjujejo, da so že januarja letos posredovali pismeno zahtevo za sklic izredne seje skupščine delničarjev. Vse zahteve pa so posredovali izključno na osnovi svoje lastne poslovne odločitve. V Unicreditu tako zanikajo, da bi se predhodno usklajevali z drugimi delničarji.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.