Mednarodna organizacija za delo (ILO) svari, da je svetovno gospodarstvo, kar se tiče delovnih mest, pred vrati nove, še hujše recesije. Po ocenah te organizacije se bo stanje, kot je bilo v razvitejših državah pred krizo, vzpostavilo čez najmanj pet let.
Organizacija je opravila raziskavo v 118 državah, v 45 pa je opazila povečanje socialnih nemirov. Gre predvsem za evropske in arabske države. Glavni razlog za tako stanje je počasno okrevanje po krizi, kar se je začelo poznati tudi na trgih dela. Za to bi bilo treba po svetu v prihodnjih dveh letih ustvariti okoli 80 milijonov delovnih mest. Vendar pa trenutna upočasnitev okrevanja gospodarstev omogoča le okoli polovico potrebnih delovnih mest.
"Prišli smo do trenutka resnice. Okno priložnosti, da se izognemo poglobitvi krize glede zaposlenosti, je že skoraj priprto," je dejal Raymond Torres iz ILO.
Zaostajamo tudi za Hrvati, Irci, Madžari in Slovaki
Na eni izmed preglednic, kjer primerjajo rast zaposlenosti med naprednejšimi gospodarstvi, je Slovenija na zadnjem mestu, saj se je v Sloveniji brezposelnost v zadnjem obdobju najbolj povečala – za več kot tri odstotke. Boljše stanje je tudi v državah, kot so Hrvaška, Irska, Madžarska in Slovaška.
Slovenija se pojavlja tudi pri merjenju zadovoljstva s trgom dela. Naša država se uvršča med tiste, kjer je nezadovoljstvo med razvitejšimi državami največje. Uvrščeni smo ob bok Grčiji, Italiji, Slovaški in Španiji.
OECD: Rast v evroobmočju bo le 0,3-odstotna
Ločeno je izsledke svoje raziskave objavila tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Ta je zapisala, da je dogovor, ki so ga 26. oktobra sprejeli evropski voditelji, pomemben korak, pri tem pa opozarjajo, da je treba vse ukrepe sprejeti nemudoma. Organizacija tudi napoveduje naglo upočasnitev gospodarske rasti evroobmočja, za nekatere države iz tega območja pa napovedujejo celo negativno rast gospodarstev.
Tako naj bi bila letošnja 1,6-odstotna rast v evroobmočju prihodnje leto precej nižja. Gospodarstva 17 držav naj bi v letu 2012 zrasla le 0,3 odstotka. Zato so voditelje članic skupine G20, ki se bodo sestali v četrtek in petek, pozvali k hitremu ukrepanju. "Treba je ukrepati odločno in tako povrniti zaupanje in implementirati primerne načine za obnovitev dolgoročne fiskalne vzdržnosti," so še zapisali v OECD. Evroobmočje so tudi pozvali, naj zniža obrestne mere.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.