Kazalec gospodarskega razpoloženja se je s 106,8 točke v prvem četrtletju v drugem zvišal na 107,7 točke. Kazalec trenutnega stanja se je povzpel s 102,8 na 108,4 točke, kazalec pričakovanj pa je upadel s 110,5 na 107 točk.
Gospodarsko razpoloženje se je nekoliko znižalo v Severni Ameriki in Aziji, potem ko sta obe regiji beležili rast v januarju. V Severni Ameriki so se poslabšala pričakovanja za naslednjih šest mesecev, medtem ko se je ocena stanja izboljšala, v Aziji pa sta se poslabšala oba kazalca. Posebej na Japonskem je bila ocena trenutnega stanja znatno slabša.
V zahodni Evropi se je razpoloženje izboljšalo, in sicer po zaslugi boljših ocen trenutnega stanja. Pričakovanja za naslednjih šest mesecev so se nekoliko poslabšala, a ostajajo na ravni "zaupanja", pravi Ifo.
Po svetu so se zvišala pričakovanja glede inflacije, in sicer naj bi povprečna inflacija po svetu letos znašala 3,8 odstotka, medtem ko so v začetku leta napovedovali 3,4-odstotno rast cen. Ob naraščajoči grožnji inflacije strokovnjaki, ki so sodelovali v raziskavi, pričakujejo, da bo v naslednjih šestih mesecih prišlo do nadaljnjega dviga obrestnih mer.
Ameriški dolar, evro in britanski funt so po ocenah sodelujočih v raziskavi trenutno primerno vrednoteni, medtem ko naj bi bil jen precenjen. Tečaj dolarja naj bi v naslednjih šestih mesecih v povprečju ostal nespremenjen.
Trenutno največja težava za gospodarstvo so javnofinančni primanjkljaji držav, sledi grožnja inflacije, na tretje mesto pa so strokovnjaki umestili brezposelnost, ki je bila v prejšnjih raziskavah na prvem mestu kot največja težava gospodarstva.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.