Sodelujoči v raziskavi, ki jo je Ifo izvedel skupaj s skupino ekonomistov nemškega časopisa Frankfurter Allgemeine Zeitung, so za prihodnje leto za Nemčijo napovedali 3,4-odstotno inflacijo. Evropska centralna banka (ECB) sicer cilja na inflacijo v višini dveh odstotkov, zato je 75 odstotkov vprašanih ocenilo, da bi se morala banka takoj začeti boriti proti inflaciji. Pri tem je najprimernejši ukrep zvišanje obrestne mere, meni 69 odstotkov vprašanih, so zapisali v sporočilu za javnost.
"Ruska vojna proti Ukrajini je še dodatno povečala že tako visoko inflacijo," je opozoril Niklas Potrafke iz Ifa. "ECB bi morala zdaj končno dvigniti obrestno mero, da bi pomagala zajeziti inflacijo," je dejal. Na vprašanje, kako visoka naj bo ključna obrestna mera ECB ob koncu leta 2022, so sodelujoči v raziskavi v povprečju odgovorili, da en odstotek. Približno 40 odstotkov anketirancev ne želi znova odpreti ciljno usmerjenih operacij dolgoročnejšega refinanciranja bank (TLTRO), podoben delež pa jih želi zmanjšati ali popolnoma ustaviti kvantitativno sproščanje.
Sodelujoči v raziskavi so kot vzrok za inflacijo najpogosteje navedli rast cen energentov in blaga. V odgovorih, prejetih po 24. februarju, je bil omenjen tudi ruski napad na Ukrajino. Izpostavljali so tudi težave, povezane s pandemijo covida-19, in ovire v dobavnih verigah. Po mnenju vprašanih je vzrok za rast cen življenjskih potrebščin še ohlapna denarna politika ECB.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.